(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Olomoucký kraj: Vývoj Cen nemovitostí

Reality Olomoucký kraj: Vývoj Cen nemovitostí

Reklama
Reklama

11.5.2010 – Pokles cen bytů v zaznamenaly kromě Jihomoravského kraje také další lokality České republiky. Jeden z největších meziměsíčních poklesů cen bytů zaznamenala Olomouc, která patřila v posledním roce mezi nejstabilnější.

Průměrná cena bytu v Olomouci klesla za poslední měsíc o -4,74% na 1.639.423 Kč.  Dle slov Petra Korytara, ředitele Hanácké realitní kanceláře, stojí za touto změnou hned několik důvodů: zpřísněné podmínky úvěrování ze stran bankovních domů, vysoký počet nabízených nemovitostí na trhu a vysoké ceny developerských projektů. „První čtvrtletí roku je pro realitní kanceláře a  developery vždy obtížné, jde o tzv. „Okurkovou sezónu“, která se může protáhnout až do začátku měsíce května. Zde se obchod výrazně zpomalí. V tomto období se většina developerů uchyluje k vyjednávání o prodejních cenách a to od snížení až po různé benefity. Což zapříčiní v daném měsíci pokles cen. Oživení, popřípadě nárůst cen se vždy projeví v měsíci květnu,“ komentuje situaci Korytar. 

Naopak, nejmenší pokles cen bytů v Olomouckém kraji zaznamenal Prostějov (-1,16%). Aleš Hájek, ředitel JH Reality, se domnívá, že za důvodem poklesu cen bytů stojí neustále poměrně malý zájem o jakékoliv byty v panelové výstavbě, kterých je v nabídce většina. „Panelové byty jsou určeny pro klientelu, která má v této době strach o práci. Klienti navíc velmi často nedosáhnou na úvěr,“ dodává Aleš Hájek.

Velmi podobný pokles jako město Prostějov zaznamenala města Jeseník (-1,13%) a Šumperk, který dokonce začal dorovnávat propad z března a dubna letošního roku (+2,76%). Z uvedených hodnot je patrné jak moc se liší nejen jednotlivé kraje, ale i okresy. Někdy i uzavřená větší továrny může velmi rychle negativně zapůsobit na lokální realitní trh. Josef Pekař, majitel realitní kanceláře ALFA Jeseníky vidí za aktuálním propadem zejména tyto důvody: Mnoho zájemců vyřešilo své bytové problémy do roku 2009, nejistota zaměstnání, případně jeho ztráta, negativní informace  v médiích,  vyčkávání potencionálních zájemců o koupi nemovitostí na ještě nižší ceny a přebytek nabídky nad poptávkou. Samostatnou kapitolou je financování nemovitostí, ke kterému Josef Pekař dodáva: „Banky sice nabízí úvěry, ale při vyřizování se přichází na různé překážky, které znemožní zájemcům vyřízení takového úvěru, (například věk mladých žen) a argumentace, že budou na mateřské dovolené, takovéto zájemkyně si musí zajistit ručitele…“

Více o cenách bytů v regionech:
Ceny nemovitostí v České republice. Podřep před výskokem?

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama