(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality v zahraničí: zájem i ceny druhého bydlení začínají růst

Reality v zahraničí: zájem i ceny druhého bydlení začínají růst

Reklama
Reklama

30.4.2010 – Největší propad cen rekreačních nemovitostí zaznamenalo Španělsko, kde se však ceny začínají opět pomalu zvedat. Češi dále touží po druhém bydlení na americké Floridě, nebo kvůli dobré dostupnosti po Rakousku.

„Zájem o nákup rekreačních a rezidenčních nemovitostí ve španělském pobřeží Středozemního moře se po jis útlumu postupně začíná obnovovat. V posledních dvou letech činil pokles zájmu ze strany Čechů až 40%,“ uvádí Ivan Pekař z ESTAR Reality Consulting, s.r.o., jenž se zaměřuje právě na španělský realitní trh. Od začátku roku 2010 je podle něho možno vidět růst zájmu o nemovitosti v pobřežním pásmu, a to zejména ze strany zahraničních zájemců, například z Německa, Švýcarska, Skandinávie, Holandska. „Je to proces pomalý, ale jasně zřetelný,“ dodává. Zájem je podle něho nejvíce o apartmány, které se pohybují asi od 75 tisíc eur a dále o řadové domy (bungalovy) v ceně od 90 tisíc eur. Ceny nemovitostí ve Španělsku začaly přitom klesat již před 3 – 4 roky. „Projevila se zde velká přestavěnost. Rozsáhlou výstavbou zde ceny až nesmyslně vzrostly, a tak se nyní vlastně začaly vracet do rozumného normálu, tedy v podstatě na úroveň, kterou měly před pěti až šesti lety,“ uvádí dále Pekař. „Španělko podle našich zkušeností zaznamenalo opravdu velký propad o desítky procent. Může za to také fakt, že vypadli kupující z Anglie,“ dodává Jan Rejcha, jednatel Rellox s.r.o. Jeho společnost totiž jinak nezaznamenala žádnou klesající tendenci v zájmu o reality v cizině. „Je to dáno tím, že se jedná o segment zákazníků, kteří mají pro nákup druhého bydlení v zahraničí peníze k dispozici,“ doplňuje Rejcha.

V současné době se pořizovací ceny španělských nemovitostí odrážejí od dna a v atraktivních lokalitách rostou až o dvě procenta. „Je možno říct, že tak lacino jako nyní se už prodávat nebude,“ shrnuje Ivan Pekař. Jak dále poznamenává, někteří majitelé prodávající svoji nemovitost v současnosti začínají vyčkávat, nebo dokonce nabídku na prodej stahují z realitních kanceláří a čekají, že za několik měsíců prodají výhodněji.
Zájemci o španělské reality se rozhlížejí nejčastěji na 180 km dlouhém pobřeží Costa Blanca, kde jsou ceny nemovitostí výhodné a oblast má také přednost v dlouhém trvání sezony od května do října, je zde čisté moře, pláže označené modrými vlajkami EU i příjemné kulturní i sportovní vyžití. Mezi nejdražší španělské části pak patří Costa del Sol, Costa Brava, Mallorca nebo Kanárské ostrovy.

Převažuje investiční záměr
Velký propad cen je patrný u nemovitostí na Floridě. „Na podzim roku 2008 se zde prodával luxusní dům s obývacím pokojem, třemi ložnicemi, dvěma koupelnami, venkovním bazénem a vířivkou za 850 tisíc dolarů. V současnosti jej jeho newyorský majitel slevil na 350 tisíc dolarů a stále jej nikdo nechce. V roce 2008, když jsme tam byli s kolegy a tento dům jsme si pronajímali, tak jsme za něj z legrace nabídli 500 tisíc a majitel se tomu tehdy vysmál,“ vzpomíná Miroslav Jonáš, obchodní ředitel M&M reality holding a.s. V USA může Čech v současnosti získat i hypotéku, a to do výše 50% ceny nemovitosti.
Mezi další vyhledávané lokality z řad českých klientů patří alpské lokality v Rakousku a také v Itálii. Zde však podle Jana Rejchy z Rollex s.r.o. nedošlo k tak výraznému poklesu cen.

A jací jsou vlastně klienti, kteří kupují zahraniční nemovitost? „Nejdříve převažoval zájem o osobní využívání koupené nemovitosti, pak nastalo období, kdy klienti chtějí výhodně investovat finanční prostředky, a proto svoji nemovitost chtějí využívat jen malou část roku a ve zbývající době ji pronajímat,“ popisuje Pekař z ESTAR Reality Consulting s.r.o.
Podle Jonáše z M&M reality holding a.s.dochází také k posunu v obchodování a Češi se nebojí o cenách smlouvat. „Na druhou stranu mají Češi slabé právní znalosti, nerespektují smluvní dohody a netuší, jaké nebezpečí na ně číhá, pokud nespolupracují s odborníky. Rádi si vše dělají sami a hodně z nich je pak po zbytek života v dluzích,“ uvádí i negativní stránky našinců Jonáš.

V zahraničí, stejně jako v tuzemsku, lze v budoucnu očekávat stabilizaci cen a následný mírný růst, odhadem v řádu jednotek procent. „V roce 2013 se tak zřejmě dostaneme na úroveň cen z léta 2008, kdy byly ceny nemovitostí nejvýše za posledních 20 let,“ předvídá Jonáš.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama