(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Ostrava: Nové byty jsou propadák

Reality Ostrava: Nové byty jsou propadák

Reklama
Reklama

3.5.2011 – Ceny starších bytů v Ostravě se za poslední půlrok ěř nezměnily. Pokles tady zaznamenaly jen byty nové. A právě tato realitní sekce zažívá na Ostravsku svoje nejtemnější období.

„Výkyv cen bytů v Ostravě je za posledních 6 měsíců zanedbatelný. Z pohledu majitelů nemovitostí je nejspíš dobře, že ceny dále neklesají, ovšem ze stran budoucích kupujících to pravděpodobně dobrá zpráva není,“ komentuje situaci Michal PIch, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje servery www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz. Důvodem zastavení poklesu cen na Ostravsku jsou podle něj především akční nabídky hypotečních úvěrů, návrat důvěry v trh práce a nižší ceny bytů oproti letům 2005 – 2008.

Zlepšení obchodů potvrzují i tamní realitní kanceláře. „S nastupujícím jarem je atmosféra celkem pozitivní, čile se obchoduje s byty – zájem registrujeme hlavně o velikosti 2+1 v panelových domech, rodinnými domy i rekreačními objekty. Také tržby jsou oproti loňskému a předloňskému začátku roku mnohem vyšší. Jde jednoznačně o nejlepší kvartál,“ uvádí Tomáš Heger, ředitel ostravské pobočky I.E.T. Reality.

Poklesy cen minimální
S nedostatkem zájmu se ovšem setkávají nové byty.  „Trhu s novými byty v rezidencích vládne deprese. Pádem cen u starších rodinných domů a bytů, se rozdíl mezi cenami těchto kategorií se ještě zvětšil,“ dodal Heger.

Starší byty u zájemců jednoznačně vedou a to zejména proto, že jejich současné ceny jsou oproti cenám například z roku 2008 minimálně o 35% nižší. „V současné době se ceny drží někde na úrovni roku 2005 – 2006. Mírné poklesy cen jsme zaznamenali snad jen v nových rezidencích,“ doplňuje Tomáš Heger.

V říjnu 2010 byla průměrná cena bytu 1+1 v Ostravě 686 828 Kč, zatímco v dubnu letošního roku šlo o hodnotu 688 530 Kč. U bytů kategorie 2+1 je situace velmi podobná: před šesti měsíci stál průměrný byt 2+1 v Ostravě 984 694 Kč, nyní je jeho hodnota jen o necelé tři tisíce vyšší. „Byty o velikosti 3+1 jako jediné vykázaly větší pokles v porovnání s ostatními kategoriemi, ovšem z dlouhodobého hlediska to nelze pokládat za dramatické. V říjnu 2010 byla cena bytu 3+1 v Ostravě na hodnotě 1 276 454 Kč a po půl roce se cena dostala na částku 1 227 011 Kč,“ zanalyzoval.

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama