(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Byty Praha 6 - místo, kde si reality drží svoji cenu

Byty Praha 6 – místo, kde si reality drží svoji cenu

Reklama
Reklama

24.10.2011 – Najít v České republice místo, kterého se ekonomická recese nedotkla je skoro nadlidský úkon. Najít ovšem lokalitu, která ztratila jen velmi málo již tak těžké není. Jedním z nich je městská část Praha 6.

Za poslední tři roky se realitní trh v České republice velmi změnil. Ekonomická recese se dotkla nejen všech čtrnácti krajů, ale také jednotlivých měst a jejich částí. Zdárným příkladem je Praha. Zaměřili jsme se na jednu z částí, která bývá označována za prestižní. Bydlet v lokalitách jakými jsou například Hanspaulka, Kajetána či Na Ořechovce může být snem nejednoho kupujícího. A právě Praha 6, lokalita, ve kterém se výše uvedená místa nachází, doznala, alespoň co se poklesu cen nemovitostí v posledních třech letech týče, jen nepatrný výkyv. Jak je možné, že v jiných místech ceny nemovitostí výrazně klesly a na Praze 6 tomu tak nebylo? Je opravdu nákup nemovitosti v této lokalitě dobrou investicí?

Stabilní ceny nemovitostí
Stejně jako v jiných částech Prahy, tak i na Praze 6 bezpochyby došlo za poslední tři roky k poklesu cen nemovitostí. Potvrzují to nejen samotní kupující, kteří ceny nemovitostí velmi sledují, ale také realitní makléři a majitelé realitních kanceláří. „Pokles ceny se liší podle typu bytu a jednotlivých lokalit. Ceny bytů v panelových domech klesaly výrazněji, než tomu bylo u bytů v cihlových domech. V první polovině letošního roku ještě ceny bytů mírně klesaly, ale nyní jsme již zaznamenali stagnaci a místy dokonce mírný nárůst cen“ dodává k vývoji cen Vojtěch Moravec z realitní společnosti Lexi real, která se specializuje právě na tuto pražskou část. Obdobně to vidí také Lukáš Bůva z RK Evropa, který dodává: „Vzhledem k tomu, že pokles cen byl nejvýraznější u panelových bytů, které jsou na Praze 6 v menšině a vzhledem k tomu, že je Praha 6 hlavně v okolí Dejvic velice žádanou lokalitou, nebyl zde pokles cen tak markantní jako v jiných částech Prahy, kde je převaha panelové výstavby.“ A právě relativně malá výstavba panelových domů v sedmdesátých a osmdesátých letec minulého století řadí, alespoň co do poklesu průměrných cen nemovitostí, Prahu 6 mezi několik málo míst České republiky, které nebyly ekonomickou recesí tak zasaženy, jako většina republiky.

Sázka na cihlové byty se vyplácí
Každá nemovitost je velmi individuální a proto je potřeba ve finále hodnotit každou samostatně. „Když je nabídka skutečně zajímavá a kvalitní, tak ten pokles není tak markantní. Z tohoto důvodu si myslím, že se ceny bytů na Praze 6 dostaly na pomyslné dno a nemyslím si, že by mělo v blízké době dojít ještě k nějakému výraznějšímu poklesu cen. V této chvíli si myslím, že by mohlo dokonce dojít k mírnému zdražení bytů“ dodává Vojtěch Moravec. Nejmarkantnější je to právě u cihlových bytů, proto poptávka po tomto typu bydlení je, dle vyjádření realitních makléřů, stále vysoká. Lze tedy předpokládat, že existuje jen malé riziko většího poklesu cen v dalších letech. Mnozí odborníci očekávají spíše opačnou tendenci. Pokud se nestane nic zásadního, mohla by právě tato kategorie zaznamenat v příštích letech návrat k vzestupu.   

Zahraniční klientela
Velkou měrou se na relativně nízkém poklesu cen nemovitostí v městské části Praha 6 podílí také poměrně velký zájem zahraničních investorů stejně jako kupujících, kteří financují své nemovitosti úvěrem na úkor úhrady platby v hotovosti. „Skladba poptávajících se za poslední tři roky víceméně neměnila. Hlavní klientelu naší realitní kanceláře stále tvoří Češi, ačkoliv poměr cizinců pomalu roste, což je dáno tím, že Praha 6 je velmi lukrativní oblastí. Co se týče poměru kupující s hotovostí vs. kupující s úvěry, tak v poslední době lze vypozorovat nárůst kupujících s úvěry“ dodává Vojtěch Moravec z Lexi real. Pokles kupujících s hotovostí potvrzuje také Lukáš Bůva z RK Evropa.

Praha 6 je důkazem, že atraktivní lokality na své hodnotě z dlouhodobého hlediska přiliž neztrácejí. Ti, kteří se rozhodují pro dlouhodobé investice do realit zajisté výběrem některé z nemovitostí v této městské části  chybu neudělají.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama