(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Prostějovsko: Pozemky nejsou, šanci mají rodinné domy

Reality Prostějovsko: Pozemky nejsou, šanci mají rodinné domy

Reklama
Reklama

11.4.2012 – Volné pozemky? V prostějovském regionu jen těžko, nebo velmi drahé. Vzhledem k velké nezaměstnanosti v kraji musí realitní kanceláře uspokojovat hlavně zájemce o levnější byty a pronájmy.

“Začátek roku 2012 se projevil pozvolným rozjezdem. První měsíce byly provázeny mírnou stagnací, ale s nastupujícím jarem ožily i realitní obchody,” popisuje situaci na Prostějovsku Marie Vymazalová, regionální ředitelka realitní kanceláře Garanční fond bydlení. Nabídka nemovitostí je v poslední době široká, poptávka po nich je však nižší,” doplňuje za prostějovskou realitní kancelář CM Reality Šárka Martináková.

Oba odborníci se shodují na tom, že lidi láká hlavně levné bydlení, a to jak na prodej, tak pronájem. “Ti, co prodávají dražší nemovitost, se musí obrnit trpělivostí a čekat na vhodného kupce déle,” dodává Vymazalová. Jak dále prozrazuje, další skupinu kupujících tvoří stejně jako loni klienti, kteří chtějí do realit investovat. “Poptávají pěkné byty v atraktivních lokalitách za účelem dalšího pronájmu. Jejich výhodou je připravená hotovost. Pro prodávající to znamená rychlý prodej, ale ve většině případů značné snížení požadované ceny,” uvádí Marie Vymazalová. 

Koupím rodinný dům – zn. levně
S nástupem jara přichází chuť na stavbu vlastního rodinného domu a větší poptávku po pozemcích potvrzují i realitní kanceláře. Jenže uspokojena bývá zřídka. “Volných pozemků na Prostějovsku je málo, v atraktivních lokalitách není nabídka ěř žádná, a pokud je cena je zde většinou velmi vysoká,” uvádí Martináková.

V centru Prostějova jsou pak stavební parcely skupovány pro výstavbu nových bytových domů. “Nabídka novostaveb je tedy v Prostějově velmi široká. Jak to však bude s poptávkou po těchto bytech, je nyní těžké odhadnout,” doplňuje Martináková.

V případě, že lidi neseženou vytoužený pozemek, logicky se ohlížejí alespoň po rodinném domku. Zájem je hlavně o ty levnější. “Nejvíce v cenové relaci 1 – 1,5 mil. Kč. Ti, kteří nemohou sehnat pozemek ke stavbě rodinného domu, se dívají i po novostavbách, kde jsme zaznamenali zájem o bungalovy,” prozrazuje Vymazalová.

Hlavní je ušetřit!
Ceny nemovitostí v inzercích se na Prostějovsku oproti loňským cenám moc nezměnily. “Při realizovaných obchodech ovšem byly nižší,” upozorňuje Marie Vymazalová. Mírně klesat budou ceny zřejmě jen u starších bytů.
Realitní kanceláře ovšem lamentují nad trendem lidí ušetřit za každou cenu. Kupující smlouvají, nebo čekají na lepší nabídku. Mnohem horší je však z pohledu odborníků chování prodávajících. Ti se snaží buď nemovitost prodat samostatně, což často přináší mnoho problémů a ve finále ani nejde o žádnou úsporu peněz, nebo chtějí urychlit prodej přes více kanceláří. Taková situace je ale pro zájemce chaotická a nepřehledná. 

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama