(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Ostrava: centrum upadá kvůli Nové Karolině

Reality Ostrava: centrum upadá kvůli Nové Karolině

Reklama
Reklama

9.7.2012 – Ostravský region na tom ekonomicky není nejlépe, což se odráží i v dlouhodobém poklesu cen. Ceny nemovitostí už ale směřují ke stagnaci, a jak se zdá, blýská se na lepší časy. Otevření nového obchodního a kulturního centra Forum Nova Karolina ovšem přineslo nový neblahý trend – obchodní prostory v centru města zejí prázdnotou.

Teplé počasí dodalo odvahu zájemcům z Ostravska a potvrzuje se tak výsledek nedávné studie, že nemovitosti lidé kupují nejvíce před prázdninami. “Květen a červen zatím potvrzují tuto statistiku, prodejů je hodně,” potvrzuje Jana Římanová, manažerka RK Sting v Ostravě.
 
Pro lidi je k bydlení atraktivní hlavně centrum města, dále Ostrava-Poruba a také lokalita Zábřeh. Naopak nejméně poptávanou lokalitou se stala Dubina.

Ceny ostravských nemovitostí se v centru a Porubě pohybují nad milion korun i více, ostatní byty lze sehnat do 700 tisíc korun. Největší je přitom poptávka po startovacích bytech a lidé se stále častěji stěhují do menších levnějších bytů s nízkými náklady. “Kupující jsou vybíravější, protože je velká nabídka,” všimla si Jana Římanová.
Do popředí se tady dostávají také pronájmy bytů.  Meziročně registrujeme nárůst až o 30 procent,” uvádí Petr Motyka, regionální ředitel ostravské pobočky M&M Reality.

Forum – nové centrum?
Velkou realitní událostí tohoto regionu je bezesporu otevření obchodního a zábavního centra Forum Nová Karolina, ke kterému došlo na konci března. Jenže zatímco obyvatelé Ostravy se radují, že obchodní centrum přitáhlo do regionu nové značky a vzniklo i mnoho nových pracovních míst, v samotném srdci Ostravy pomalu ubylo života. “Centrum Ostravy ve své podstatě upadá. Projekt Nová Karolina k tomuto stavu ještě výrazně pomohl. Na Masarykově náměstí, na ulici Nádražní a 28. října, což byly donedávna nejlukrativnější adresy, nalezneme desítky volných prostor, nejčastěji s cedulí, která oznamuje přestěhování právě do OC Forum Nová Karolina. Takto nově vzniklé volné komerční prostory je třeba znova pronajmout. Je to dobrá zpráva pro realitní společnosti, ale horší pro majitele nemovitostí. Je totiž jisté, že noví nájemníci nebudou ochotni platit takové nájemné, jako platili předchozí nájemníci, kterými byli mobilní operátoři, banky a prémiové značky,” analyzoval situaci Daniel Říman, ředitel společnosti STING Commerce. A některé realitní kanceláře už hlásí převis komerčních prostor a sledují tendenci cen padat dolů.
Jak tvrdí Daniel Říman, lze předpokládat, že podobná situace se bude opakovat i po dokončení bytového domu Rezidence Nová Karolina, jejíž první etapa by měla být dokončena v tomto roce. “Tento projekt je určitě prodejný. Cenu stanovili pod 30 tisíc za metr čtvereční, dispozičně se orientovali na startovací byty 1 – 2+kk,” nebojí se nezájmu o tamní bydlení Petr Motyka.

Nedůvěra, opatrnost
Důvěra v realitní kanceláře není v Česku velká a právě na Ostravsku je podle Motyky tato nedůvěra mezi lidmi doslova čitelná. “Obecně Ostravsko trpí obrovským nešvarem: neuvěřitelným množstvím takzvaných garážových realitek. Klienti, kteří jsou plní zkušeností napálených známých a příbuzných, jsou nedůvěřiví. Přesvědčujeme je sice profesionalitou, ale je nutná náprava legislativy, která by zamezila fungování neseriózním podnikatelům,” zlobí se Motyka.
Velká obezřetnost lidí se projevuje rovněž při samotném nákupu nemovitosti. “Opatrnost souvisí se strachem ze závazků v nejisté době. Za poslední dva měsíce navíc evidujeme velké množství nákupů v hotovosti. Poptávající si uvědomují, že nemovitosti dál už opravdu klesat nebudou, ceny se stabilizovaly a je ideální čas na investice,” komentuje Petr Motyka.
Ostravsko se dlouhodobě potýká s poklesem cen bytů, ale i rodinných domů a komerčních prostor. Největší pokles, a to u všech kategorií, byl mezi lety 2009 – 2010. Před ekonomickou recesí byla velká poptávka zejména po malých bytech a právě ty zaznamenaly největší pokles. Byty 1+1 za poslední necelé čtyři roky ztratily přes 35% své původní hodnoty. Byty 2+1 a 3+1 dopadly obdobně (viz tabulka).
Ceny nemovitostí podle Římanové sice ještě letos mírně poklesly, lze ale předpokládat, že zde nastane na nějakou dobu jejich stagnace.

Ceny bytů Ostrava

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama