11.7.2012 – Jdete centrem Prahy, a když zvednete oči, spatříte opuštěný a chátrající dům. Často se přitom jedná o budovu historické hodnoty. To je častý zážitek z hlavního města, který ale zřejmě nemá řešení.
Spousta opuštěných domů nejenže kazí celkový dojem města, ale také láká k bydlení squattery. Jenže vlastně díky nim se o chátrajících domech začalo v médiích psát a nejedná se jenom o “slavnou” vilu Milady v Holešovicích, ale třeba o opuštěný statek Cibulka, jehož historie sahá až od 14. století. Na další desítky objektů upozorňuje také veřejnost ale i samotní památkáři. Jedná se třeba o dům na Kocandě, který stojí přímo v centru města na rohu Kaprovy a Křižovnické ulice. Tento impozantní dům byl postaven v letech 1885 – 1886 a v interiéru zachovává dispozice tak, jak se žilo v 19. století. Mezi další ohrožené historické stavby patří třeba bývalé parní lázně Na Slupi, secesní budova nádraží Praha – Vyšehrad a mnoho dalších. A kde je zakopaný pes? Nemovitosti patří většinou soukromým vlastníkům a tak radnice nemají žádnou páku, jak majitele donutit k opravě a tak chátrající nemovitost doslova padá kolemjdoucím na hlavu.
Bezradnost radnic
Podle ČTK vězí za problémem s opuštěnými domy především nedořešené vlastnické vztahy, chybějící stavební povolení či nedostatek peněz na opravu. Městská část Praha 2 se v souvislosti s víkendovými událostmi kolem vily Milada znovu dopisem obrátila na majitele domů. “Není ale příliš mnoho možností, jak majitele přimět, aby s objekty něco dělali,” připustil místostarosta Prahy 2 Jan Vaněk. Na straně radnic totiž nestojí ani zákon, protože podle některých názorů chrání především vlastníky.
Praha 1 eviduje na svém území asi tři desítky problematických budov, o které se jejich majitelé nestarají. “Radnice se snaží vlastníky přimět k opravám, ale nemá k tomu dostatečné právní síly,” uvedla pro ČTK mluvčí městské části Veronika Blažková. Podařilo se nám minulý rok nařídit základní zabezpečovací práce v Křižovnické 14, ale celkovou rekonstrukci musí chtít vlastník sám, k čemuž se ovšem nemá,” dodala.
Na seznamu zchátralých domů patří i torzo tiskáren v Opletalově ulici, u kterého se provádí pravidelná geodetická měření. Podle Blažkové zde byl před pár týdny zjištěn pohyb směrem do dvora, a proto se další měření bude opakovat už za tři měsíce.
Jitka Vrbová
Související články
- Našli jste na zahradě poklad? Nález každé věci má svá pravidla
- Dřevěná stavba roku 2023 zná své vítěze
- Pro dostupnější bydlení je třeba vyrazit mimo Prahu a Brno
- Jak převzít byt po skončení nájmu od nájemníka
- Bydlení v přízemí – pro koho a proč je výhodné a na co si dát pozor
- Hypoteční trh i letos pokračuje v propadu, v lednu objem hypoték meziročně klesl o 80 procent