(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Velké realitní kanceláře nabírají makléře, hlavně na živnostenský list. Je to Švarcsys?

Velké realitní kanceláře nabírají makléře, hlavně na živnostenský list. Je to Švarcsystém?

Reklama
Reklama

22.8.2012 – “Hledáme nové kolegy do našeho týmu,” takových inzerátů na makléře je k vidění nespočet. Velké realitní sítě v Česku zvýšily v posledním roce počty makléřů a chtějí v tom pokračovat i nadále. Se zájemci ale většinou neuzavírají pracovní smlouvy na trvalý zaměstnanecký poměr, ale nabízí jim spolupráci na živnostenský list. Švarcsys to podle nich ale v žádném případě není.

Z trhu podle odborníků odcházejí hlavně menší kanceláře a velcí hráči na trhu tím zvyšují svůj podíl. To je hlavní důvod, proč velké realitní společnosti navyšují v současnosti počet svých makléřů. Společnost M&M Reality zvýšila za poslední rok počet prodejců o 45% na aktuálních 2342 zprostředkovatelů. RE/MAX jich za posledních šest měsíců nabral 220 a v současnosti pro něj pracuje kolem 1200 prodejců. Century 21 má 575 makléřů, což je nárůst o 35%. Sting zvýšil meziročně počet makléřů o 25% na 215 prodejců. Zvyšovat počty makléřů chtějí sítě i nadále.

Je to nebo není švarcsys?
Makléři u realitní kanceláře pracují ale hlavně na živnostenský list. “Schopní makléři začnou vydělávat okolo třetího měsíce činnosti. Tímto způsobem se mohou lidé dostat k výdělku, na který by jako zaměstnanci nikdy nedosáhli,” uvedl pro provozní ředitel sítě RE/MAX Hanuš Němeček. Že se jedná o švarcys ale realitky popárají. “Realitní makléř je podnikatel spolupracující s realitní kanceláří. Je to zvyklost od 90. let. Náklady má makléř ve své režii, v žádném případě se tedy nejedná o švarcsys,” řekl šéf Stingu Michal Pitucha. Nejlepší makléři si v jeho společnosti přijdou i na více než 100 tisíc korun, v nejpříznivějších obdobích až na 250 tisíc Kč.
“O Švarc sys by se nemělo jednat v případě, kdy pro makléře není příjem z jedné konkrétní RK jeho jediným příjmem a svou práci fakturuje také jiným subjektům,” definuje Analýza současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří z května tohoto roku.
Podle tohoto dokumentu dnes neexistují jasné hranice, které by určily, kdy už se jedná o nelegální zaměstnávání, ale vždy záleží, jak se k věci postaví příslušné inspektoráty práci, které v této oblasti provádějí kontroly. Podle Analýzy může být jednou z variant řešení práce makléřů na tzv. “frančízingové smlouvy”, kdy by makléři pracovali jako samostatný subjekt – pod vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.

Nic není zadarmo
Na jedné straně jsou vysoké výdělky, na straně druhé ale rizika, s kterými musí makléř počítat. “Pokud makléř v daném období nerealizuje obchod, pak je jeho příjem z tohoto období nulový. O tom je podnikání. Odměna se vyplácí za úspěch,” poznamenal Němeček ze sítě RE/MAX. Odměna makléřů pochází z provize, která se často pohybuje kolem 4 % z prodejní ceny nemovitosti. Právě v rozdělení provize se jednotlivé firmy liší. U Stingu dostane makléř 30 – 50 % z provize, Century 21 nabízí zkušeným makléřům 40 – 60 % z uskutečněného obchodu. RE/MAX se pokouší nalákat prodejce na 80% odměnu z transakce.
Vedle šance na lukrativní výdělek se ale makléři musí připravit i na stres a spoustu času stráveného v terénu. “Práce realitního makléře je natolik časově i psychicky náročná, že pro úspěch je třeba se jí věnovat na 100 procent, tedy žádné vedlejší úvazky nejsou moc obvyklé,” poznamenal manažer sítě Century 21 Štěpán Gjurič.

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama