(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Nejvíce  realitních odborníků na jednom místě

Nejvíce realitních odborníků na jednom místě

Reklama
Reklama

2.11.2012 – Nejvíce realitních odborníků na jednom místě bylo možné najít první listopadový den v kongresovém hotelu Clarion v Praze. Konal se tu třetí ročník Realitního kongresu.
Atmosféra prozradila, že realitní trh stále ještě není v dobré kondici a společnosti si svoji pozici na něm musí skutečně zasloužit.
 

Švarcsys, nový občanský zákoník, vzdělávání makléřů i důvody nefungující spolupráce mezi realitními společnostmi, taková byla některá ta Realitního kongresu 2012.
Letošní realitní trh je dle hodnocení srovnatelný s loňským – kupci jsou stále dost váhaví, což zdržuje celý obchodní proces. Dokazuje to také údaj Katastrálního úřadu hl. města Prahy, který eviduje o 20% méně návrhů na vklad do katastru než vloni. Jan Borůvka z Asociace realitních kanceláří zase upozornil, že z jeho pohledu dělají realitní společnosti velký pokrok ve vzdělávání svých makléřů. Nemá již smysl regulovat realitní činnost, ale je mnohem důležitější, aby platilo právní prostředí a zákony byly účinné,” podotkl Tomáš Jícha, místopředseda představenstva, Real-Treuhand Reality.
Diskuse se točila také kolem nového občanského zákoníku, jenž přinese revoluční změny, posílí pozici katastru nemovitostí (dnes se na něj nelze spolehnout) a bude kladena mnohem větší zodpovědnost na bedra vlastníků nemovitostí. Ti se totiž budou muset zajímat více než předtím o to, co vlastní.

Strašák švarcys
Velké , které trápí mnoho českých firem, nejen v realitní branži, je švarcys, tedy práce mimo zaměstnanecký poměr. Kritiku zákona a negativní zkušenosti přímo od samotných firem přiblížila Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Podle ní je na vině nepřesná metodika, z níž není patrné, co je a není legální zaměstnávání a výše sankcí je dle ní neadekvátní a pro malé firmy často likvidační. “Švarcsys není negativní jev, vždyť dokazuje jasný zájem o práci,” uvedla Svobodová. Jako obranu navrhuje Svobodová při neohlášené kontrole inspekce práce okamžitě přizvat právníka, nebo mít ve firmě vyškoleného odborníka a pomáhá také uvádět co nejméně informací. O zlegalizování švarcysu v připravené novele se snaží docílit Hospodářská komora ČR.
Vášnivé emoce vyvolala diskuse s názvem Frančízy: vetřelci nebo obchodní partneři? Za “nefrančízanty” vystupoval Pavel Velebil, jednatel Tide Reality. Jeho společnost disponuje jen 6 makléři a hájil proto malé kompaktní prostředí, ve kterém není dle něho potřeba existence psaných pravidel. Frančízové společnosti si však zakládají na tom, že mají psaná pravidla, více své makléře školí a také kontrolují. Obě strany se na závěr shodly, že kvalita realitního podnikání nespočívá ve velikosti ani formě a ve svém celku jde vždy o pověst všech realitních společností.

Pozemek a cena je nejlepší marketing
Diskuse, která se týkala spolupráce mezi jednotlivými realitními kancelářemi, poukázala na to, že trh stále trápí nedostatečná kultivace a nedůvěra mezi makléři, což má kromě jiného za následek i negativní vnímání realitních společností v očích veřejnosti. Jak z toho ven? “Řešíme tu krizi důvěry v sebe sama. Každý musíme začít sám u sebe a cesty spolupráce si musíme pomalu osahat,” radil Jan Ledvina, obchodní ředitel IMMOINVEST Group. Podle Jiřího Fajkuse z Real Spektrum ale makléři navzájem spolupracovat nechtějí a naučit je tomu dopomůže právě krize.  

Nově byl letos kongres rozdělen do dvou sálů. Zatímco jeden byl určen realitním kancelářím, druhý pro developery. Prodejci nových bytů ve svém hodnocení situace poukázaly na trend zmenšování výměry bytů. Velký tlak na ceny projektů mají za následek menší kvalitu projektů. Ceny nových bytů však podle představitelů developerských firem padat v příštím roce nebudou a měly by zůstat stabilní.
Jedna z debat se týkala třeba tu marketingu developerských projektů a poukázala na vliv nových médií. Peter Višňovský, ředitel společnosti Lexxus, upozornil na to, že dobře zpracovaná reklamní kampaň je nezbytná, ale velký vliv hraje již nastavení správné ceny a také nákup samotného pozemku. Právě lokalita podle Višňovského definuje celý projekt.

Zdroj foto: Clarion Congress Hotel Prague

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama