(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Domněnky a předsudky o realitním trhu

Domněnky a předsudky o realitním trhu

Reklama
Reklama

17.4.2014 – Mysleli jste si, že samotný prodej nemovitosti představuje celou transakci? Omyl. Nezapomeňte například na daň z převodu nemovitosti a daň z příjmu. Podobných domněnek je ve světě realit hned několik, proto jsme pro vás připravili výčet těch nejčastějších. Které to jsou?

Lidé se často bojí koupě majetku, který je zatížen zástavním právem či exekucí. Jedná se však o běžnou záležitost, kdy se zástava vyplatí pomocí úvěru či hotovosti kupujícího. Nemovitost je tak zbavena daného omezení. Exekuce vyžaduje, ve srovnání se zástavou, více času i pozornosti, nicméně i s tímto si odborník poradí.
Co se týká hypoték, zde převážně panují obavy z její dostupnosti. V případě, že zájemce splňuje podmínky, je v zájmu banky úvěr poskytnout.

“Stejně jako narazíte na nepoctivce z řad policie, kuchařů, pekařů, loďařů, mlynářů a dalších, najdete totéž i mezi makléři. A stejně jako ve zmíněných oblastech najdete i mezi realitními kancelářemi poskytovatele kvalitních služeb,” uvádí Petr Baránek ze společnosti RE/MAX Opava. Důležité je proto nezobecňovat a rozhodovat se např. podle referencí od rodinných příslušníků, známých.

Prodej nemovitosti je dražší při spolupráci s realitní kanceláří, Není. Provize makléře zahrnuje náklady na reklamní kampaň, právníka, úschovu peněz, komunikaci s úřady nebo hodnotu času stráveného při hledání kupce, pořádání prohlídek a jednání s případnými zájemci.

Dalším typem klientů jsou lidé, kteří se domnívají, že čím více realitních kanceláří bude nabízet prodávanou nemovitost, tím lépe. Pro kterou ze stran je konkurence výhodou – pro prodávající, nebo kupující? Petr Baránek uvádí příklad: “Když víte, že daný model auta prodává pět autosalonů a v prvním vám s cenou nevyjdou vstříc, co uděláte? Půjdete jinam, kde vám vstříc vyjdou.” Pokud tedy záleží klientovi na ceně, za kterou prodá svoji nemovitost, Petr Baránek doporučuje výběr pouze jedné realitní kanceláře.

Nic vám nepodepíšu, ale můžete mi přivést klienta. I s takovou reakcí se realitní odborníci setkávají. Legislativa toto neumožňuje. Bez písemného pověření k nabízení nemovitosti by se makléř dopustil porušení některého ze zákonů, který má občany ČR chránit. Před samotným podpisem doporučujeme materiály pročíst a v případě nejasností se na vše doptat.

Hana Muchová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama