(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Jak při prodeji nemovitosti postupovat co nejefektivněji?

Jak při prodeji nemovitosti postupovat co nejefektivněji?

Reklama
Reklama

2.5.2014 – Prodej nemovitosti se může jevit jako snadná záležitost. Začíná podáním inzerátu, pokračuje několika prohlídkami a brzy končí podpisem smlouvy. V praxi to ovšem chodí jinak. Na trhu se nabízejí tisíce nemovitostí, mezi kterými zájemci vybírají. A pro laika není jednoduché prodej zvládnout.

“Spočívá v řadě dílčích kroků, které se nesmí podcenit, aby byl v závěru celý proces korunován úspěchem. Je potřeba správně stanovit tržní cenu prodávané nemovitosti, dobře připravit nabídku a prezentaci včetně co nejlepšího nafocení, inzerovat ve vhodné podobě a na správných místech hlavně na internetu a v neposlední řadě obstarat všechny prohlídky se zájemci. A pokud s některým dojde na sepsání kupní smlouvy, je nutné zvládnout všechny odborné, finanční a právní záležitosti související s prodejem. Proto by jako vůbec první krok měl prodávající zvážit pomoc realitního odborníka. Profesionální makléř totiž sám obstará většinu potřebné práce a klientovi vždy dobře poradí,” říká Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

Důkladný a pečlivý výběr makléře je vždy namístě. Hned na začátku se doporučuje oslovit více realitních kanceláří, domluvit si s nimi nezávaznou osobní schůzku a na základě té se dále rozhodovat. “V průběhu setkání by měly realitní kanceláře klientovi sdělit, jakým způsobem pracují, co vše nabízejí za služby, zda pomohou s odhadem ceny a zda se postarají o individuální vyhotovení kupních smluv a vklad na katastr nemovitostí. Klient by si měl také ověřit, jestli jsou všechny tyto služby zahrnuty v provizi,” radí Miroslav Kovář z RSČS/Fresh Reality.

Zprostředkování prodeje nemovitosti je pak dobré svěřit jednomu makléři, který se o ni bude aktivně starat. “Při volbě vhodného makléře se řiďte i vlastními pocity a sympatiemi. Stejně jako makléř působí na vás, bude pravděpodobně působit i na zájemce. Na internetu dále ověřte, kolik má makléř nabídek a v jaké lokalitě působí. Průměrně by měl disponovat asi třiceti nabídkami a soustředit se pouze na určitou část obce a její okolí. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že má již poptávající z jiných nemovitostí v oblasti. Radil bych také ověřit, zda makléř dokáže pomoci kupujícímu se zajištěním financování,” doporučuje Miroslav Kovář.

Svou roli při výběru hraje i výše provize. Neměla by ovšem sloužit jako jediné vodítko při rozhodování, které realitní kanceláři nemovitost svěřit. Rozhodně zde neplatí rovnice, že nejdražší znamená nejlepší. A nevyplatí se ani výrazně šetřit. “Na provizi je nutné nahlížet jako na investici, která se vrátí v podobě bezproblémového průběhu prodeje, úspory času i starostí a v podobě výsledné vyšší prodejní ceny nemovitosti. Prodej nemovitosti většinou není krátkodobou záležitostí. Najít toho správného kupce může trvat i měsíce. A i pak zabere další jeden až dva měsíce dokončení převodu peněz,” upozorňuje Miroslav Kovář. Pokud je nutné proces prodeje uspíšit, musí se tomu přizpůsobit výše prodejní ceny.

Důležitá je podoba nabídky, jak bude nemovitost prezentována. V případě najmutí realitní kanceláře ji kompletně připraví makléř. “Fotografie domu nebo bytu musí být perfektní. Vyplatí se proto věnovat pár desítek minut úklidu a aranžování jednotlivých pokojů. Pro zkušeného makléře by úprava místností ani fotografování nemělo představovat žádný problém. Ne každý makléř ale dbá na aktuálnost fotografií. Ty by měly reflektovat roční období, ve kterém je nabídka vystavena. V popisu nemovitosti určitě nesmí chybět její výhody, například zdůraznění klidné lokality, orientace do světových stran nebo kompletní občanské vybavenosti,” radí Miroslav Kovář.

Makléř rovněž zhodnotí, zda je vhodné umístit na nemovitost reklamní plachtu nebo poutač vystupující do ulice kvůli oslovení kolemjdoucích, kteří třeba nesledují internetové realitní servery. Dále také rozhodne, na které realitní servery bude nabídku exportovat. “Je dobré se informovat, jestli realitní kancelář své nabídky upřednostňuje jejich pořadí v nabídce mezi všemi nemovitostmi. Případně jak často to dělá,” doplňuje Miroslav Kovář. Při rozhodování je potřeba posoudit i všechny další marketingové možnosti, kterými realitní kancelář disponuje a díky kterým tedy může nemovitost prodat. Například zda vydává vlastní tištěný časopis s nabídkami.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama