(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Do Milostivého léta se mohou zapojit i obce, žadatelům pomůže nový formulář - Svět práva - Advokátní deník

Pokud stát nezajistí zdroje, nebude dětský ombudsman naplno fungovat – Svět práva

Reklama
Reklama

Pokud stát nezajistí peníze navíc, nebude moci nový dětský ombudsman naplno uplatňovat své kompetence, řekl veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vláda nedávno podpořila novelu zákona, která dětského ombudsmana v Česku zavede, financování a personální zabezpečení ale zatím není vyřešené. Bude tématem rozpočtových jednání v Poslanecké sněmovně. Stanislav Křeček k tomu řekl, že bez peněz a lidí navíc jeho kancelář nemůže agendu dětského ombudsmana převzít. Jinak zřízení nového ochránce dětských práv vítá.

 

V Česku jako jedné z posledních evropských zemí dosud instituce dětského ombudsmana chybí. S jejím zřízením počítá Úmluva o právech dítěte. V novém ombudsmanovi, který bude spolu se svým personálním aparátem součástí nynější Kanceláře veřejného ochránce práv (KVOP), by měly děti najít svého zastánce či alespoň poradce v rozmanitých situacích. Některé budoucí kompetence dokáže už nyní zastat Křečkova kancelář, některé však budou nové.

„Reagujeme sice na podněty v oblastech, které se jich dotýkají, řešíme i stížnosti dětí samotných, sledujeme poměry v dětských domovech a dalších zařízeních, aktivně děti prostřednictvím výzev a soutěží zapojujeme do dění kolem. Teprve dětský ombudsman by ale mohl práva dětí chránit a prosazovat v celé šíři a ve všech oblastech života,“ stojí ve výroční zprávě KVOP.

Dětským ombudsmanem by se podle novely mohl stát člověk starší 35 let s právnickým vzděláním, který se v předchozích deseti letech nejméně polovinu času věnoval ochraně či prosazování práv dětí. Ve vymezených případech by dětský ombudsman mohl vstupovat jako vedlejší účastník do řízení týkajících se ochrany práv dětí. Novela počítá také s tím, že veřejný ochránce práv bude nově vykonávat úkoly národní lidskoprávní instituce (NHRI).

Materiál projednávaný vládou obsahoval různé varianty financování, a tedy i personálního zabezpečení, s odlišnými dopady na státní rozpočet. Podle Křečka budou rozhodně zapotřebí noví pracovníci, podle ministerstva financí by bylo ideální nechat kancelář v současné podobě.

Bez zdrojů navíc bude dětský ombudsman podle Křečka jen formálně zřízenou institucí, která by nedokázala nikomu pomoci. Z toho by pak plynulo zklamání, uvedl Křeček. I přes nejistou ohledně financování se brněnská kancelář připravuje na novou agendu. Analyzují se různé možnosti reorganizace a modely fungování, uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

 

Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: archiv Kanceláře VOP

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama