(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz

Zlevňování skončilo, byty a domy příští rok opět zdraží, předvídá ČNB

Reklama
Reklama

Drahé hypotéky a klesající životní úroveň tlačily v letošním roce ceny nemovitostí dolů. Zlevňování bytů a domů však bylo jen dočasné. Česká národní banka v pátek zveřejnila kompletní zprávu o finanční stabilitě, v níž počítá s tím, že ceny rezidencí začnou příští rok opět zdražovat. Navzdory tomu by se ale neměla zhoršit jejich dostupnost.

„Data za druhé čtvrtletí 2023 spolu s aktuálními informacemi z trhu naznačují, že u cen nemovitostí již dochází k postupné stabilizaci jejich poklesu a trh se již pravděpodobně nachází poblíž svého dna,“ píše ve zprávě centrální banka.

ČNB realitní trh sleduje kvůli dopadům na banky a sestavuje prognózy dalšího vývoje. Podle jejích dat klesly ceny ve druhém čtvrtletí letošního roku napříč Českem zhruba o tři procenta. Na konci druhého kvartálu stál průměrný byt v Česku podle poradenské společnosti Deloitte, jejíž data bere v potaz i ČNB, 90 900 korun za metr čtvereční. Za 68metrový byt tak kupci zaplatili více než šest milionů.

Vrchol zlevňování ale už mají byty a domy za sebou. Nastal ve třetím čtvrtletí, kdy banka odhaduje pokles na necelých pět procent. Příští rok se ceny vrátí k růstu, který by se měl pohybovat mezi čtyřmi a pěti procenty. Nahoru je požene návrat poptávky i nedostatečná nabídka.

„Tempo růstu cen by ale mělo zůstat v nejbližších letech utlumené ve srovnání s vývojem v minulém desetiletí,“ domnívají se centrální bankéři. Naráží na překotné zdražování rezidencí, kdy v některých momentech, například během covidové pandemie, rostla jejich hodnota i o desítky procent za rok.

Banka nicméně upozorňuje, že vyšší růst cen než zmíněných pět procent by mohl nastat v žádaných lokalitách, kde kvůli nedostatečné výstavbě stále nabídka nemovitostí neodpovídá poptávce. To se týká například Prahy, která je tradičně nejatraktivnějším realitním trhem a kde by bylo třeba stavět minimálně deset tisíc bytů ročně, což se dlouhodobě neděje. K nedostatku bytů navíc v posledních letech přispěli i sami developeři, kteří kvůli vysokým stavebním nákladům, drahým úvěrům a slabšímu zájmu kupců začali odkládat výstavbu nových projektů.

Podobně jako ČNB vidí situaci na trhu i realitní poradci. „Velká korekce cen není možná ze stavebních důvodů. Pokud máme na trhu omezenou nabídku, musí se to vyrovnávat vyšší cenou. Pokud nedojde k masivní výstavbě, nevidím nic, co by mohlo dostupnost bydlení vyřešit,“ uvádí Pavel Kliment, partner poradenské společnosti KPMG zaměřený na nemovitostní trh a stavebnictví. Ceny bytů začnou v příštím roce růst i podle odhadů konzultační společnosti Knight Frank. Ta předpokládá zdražování o pět až deset procent.

Podle ČNB by další zlevňování bytů a domů mohlo nastat až za dva roky, a to pouze v případě naplnění takzvaného nepříznivého scénáře. Ten kalkuluje s poklesem ekonomiky a vyšší nezaměstnaností. Pro příští rok ale banka jak v základním, tak nepříznivém scénáři počítá s tím, že ekonomika poroste a spolu s ní i ceny bytů. Pravděpodobnost poklesu cen nemovitostí o více než desetinu za následující dva roky je pak podle centrální banky menší než dvě procenta.

Zároveň by však neměla klesat dostupnost bydlení v poměru k příjmům. Zdražování bytů a domů by dokonce mělo být o něco pomalejší než růst mezd. Jestliže loni podle ČNB bylo na koupi průměrného 68metrového bytu třeba více než 13,5 roční hrubé mzdy, letos je to už jen 12 ročních mezd. A příští rok by mělo stačit ještě o něco méně, konkrétně by průměrný Čech na tento byt vydělával 11,7 roku.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama