(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Objemy sjednaných hypoték letí vzhůru

Objemy sjednaných hypoték letí vzhůru

Reklama
Reklama

23.3.2015 – Objem sjednaných hypoték za první dva měsíce roku činí ěř 22 miliard korun, což je o 5 miliard více, než v dosud rekordním roce 2013. Nízké úrokové sazby a obrat v cenách nemovitostí jsou dva z nejdůležitějších faktorů formujících nebývale silnou poptávku po hypotékách.

Hypoteční úvěry
V průběhu února banky sjednaly 6719 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 11,632 mld. korun. Průměrná půjčená částka tedy vystoupala na 1,73 milionu Kč. Objem poskytnutých hypoték vzrostl jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání. Oproti lednu došlo k nárůstu objemu o 1,4 mld. Kč (m/m +14 %), ovšem oproti loňskému únoru objem sjednaných hypoték vzrostl o celou pětinu. Přitom loňský únor byl historicky nejúspěšnějším s úctyhodnými 9,5 mld. Kč. Nikdy v minulosti objem sjednaných hypoték v lednu ani v únoru nepřekonal 10 miliard korun. Nyní se tak stalo v obou měsících a celková suma sjednaných hypotečních úvěrů již vystoupala na bezmála 22 miliard korun.

Objem poskytnutých hypoték

Jedním z trendů, který na trhu pozorujeme, je rostoucí výše průměrné půjčené částky. Zatímco v předchozích dvou letech průměr nedosahoval ani 1,65 milionu korun, letos v lednu i únoru to bylo 1,73 milionu korun. Příčiny vidíme jednak v nízkých úrokových sazbách hypoték, díky kterým klienti dosáhnou na vyšší částky úvěru a levnější jsou i hypotéky s vyšším LTV, což klienty do jisté míry demotivuje od zapojení vlastních prostředků. A jak jsme psali v lednu svůj vliv na rostoucí průměrnou půjčenou částku a sumu sjednaných hypoték má i obecný nárůst cen nemovitostí a rostoucí prodeje bytů v novostavbách, které díky vyšším cenám průměr rovněž zvyšují.

Aktuální výsledky hypoték jsou potvrzením oživení na realitním trhu a dávají tušit, že letošní rok bude opět v mnoha ohledech průlomový. Přitom míra refinancování je v porovnání s dosud rekordním rokem 2013 výrazně nižší. Zatímco v roce 2013 činil podíl refinančních hypoték zhruba 35 %, letos je to podle statistik ČNB ani ne čtvrtina.

Průměrná úroková sazba v únoru poskytnutých hypoték meziměsíčně klesla v souladu s naším očekáváním o 7 bazických bodů na 2,27 %. S ohledem na pokračující pokles našeho indexu průměrných nabídkových sazeb GOFI 70, který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj Fincentrum Hypoindexu, očekáváme, že i tento ukazatel bude v březnu ještě klesat.

Stavební spoření
Stavební spořitelny v únoru rozpůjčovaly 2,85 miliardy korun, čímž prakticky zopakovaly lednový výsledek. V meziročním srovnání objem sjednaných úvěrů vzrostl o 26 %, ale tento zdánlivý růst vyplývá z velice nízké srovnávací základny. Loni v únoru si spořitelny sáhly na dno, když objem sjednaných úvěrů činil jen 2 a čtvrt miliardy korun. Únorový výsledek zhruba zapadá do trendu posledních let, kdy se objem sjednaných úvěrů v tomto měsíci pohybuje mezi 2,7 – 3 miliardami korun.

Stavební spoření

Největší podíl z celkových 2,85 miliard si v únoru připsala jako obvykle Českomoravská stavební spořitelna s 1,66 mld. Kč (58 % celkového objemu). Na druhé pozici skončila v únoru Raiffeisen stavební spořitelna (0,46 mld. Kč).  Třetí je Buřinka (0,37 mld. Kč), za ní Modrá pyramida (0,28 mld. Kč) a pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna s 89 miliony Kč.

Hodnoceno z dlouhodobější perspektivy platí, že stavební spořitelny v současném prostředí těžko nacházejí nástroje, jak konkurovat rekordně levným hypotékám. Stavební spořitelny jsou však nepostradatelným stabilizačním prvkem trhu s úvěry na bydlení a jejich čas opět přijde, až sazby hypoték porostou. V tuto chvíli si klienti chodí do spořitelen spíše peníze ukládat, než si půjčovat. 

Trh s úvěry na bydlení
Hypotéky jsou jednoznačným tahounem trhu s úvěry na bydlení. Za první dva měsíce suma sjednaných hypoték dosahuje bezmála 22 miliard korun. Přitom v dosud rekordním roce 2013 to bylo „jen“ 17 miliard korun. Z celkového objemu 27,6 miliard korun, které banky půjčily za první dva měsíce klientům na bydlení, plných 80 procent představují hypoteční úvěry.

Rekordně nízké úrokové sazby, oživení na realitním trhu a mírná zima jsou jen některé z faktorů, které pomáhají formovat nebývale silnou poptávku po hypotečních úvěrech. Pokud nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, objem sjednaných hypoték může opět atakovat historická maxima. V našem prvotním odhadu pro letošní rok počítáme s objemem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 158 miliard korun. V případě stavebních spořitelen očekáváme stagnaci a při stávajících podmínkách bude úspěchem, pokud se jim podaří zopakovat loňský výsledek.
Hypotéky březen 2015
 

Libor Ostatek

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama