(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Na Jižní Moravě se místy zvedly ceny nemovitostí až o čtvrtinu. Jak dlouho růst ještě potrvá?

Na Jižní Moravě se místy zvedly ceny nemovitostí až o čtvrtinu. Jak dlouho růst ještě potrvá?

Reklama
Reklama

6.6.2016 – Vysoká poptávka po nemovitostech má za následek stoupající křivku cen a není tomu jinak ani v Jihomoravském kraji. Díky vysokým cenám je vhodný čas na prodej. Nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů přejí naopak investicím do nemovitosti. Nadále pozitivně se vyvíjející situaci na realitním trhu předpokládají makléři z Hodonínska, Břeclavska i Brna.

“Ceny v našem regionu se zvedly v průměru o 8-15 %. Nejvyšší nárůst cen jsme zaznamenali v sortimentu malometrážních bytů, kterých je absolutní nedostatek v celém okrese. Nejvíce převyšuje poptávka nabídku na Kyjovsku. Ačkoliv jsou ceny vysoké, velký zájem je také o investiční byty. Zájemce neodrazuje riziko pozdějších problémů s nájemci ani poměrně nízká výnosnost, která se nyní pohybuje maximálně mezi 3-4 %. Nízké úrokové sazby u bank zde hrají důležitou roli,” zhodnotil situaci na Hodonínsku František Zapletal z realitní kanceláře Gaia.

Také na Břeclavsku ceny bytů reagují na vysokou poptávku. “Nejvíce se zvýšily ceny starších bytových jednotek. V těchto případech zaznamenáváme nárůst až o 25% ve srovnání s loňským rokem. U jiných nemovitostí není zvyšování cen tak markantní. Odhaduji, že však ještě letos k mírnému zdražení dojde,” vyjadřuje se k situaci na Břeclavsku Stanislav Görner z Megaron reality.

Předpoklad dalšího zvyšování cen je také motivací k rychlému obchodu pro kupující. Podmínky hypotečních úvěrů jsou ideální, ekonomická situace stabilní a lidé se tedy nebojí zadlužovat. “Moje osobní prognóza je, že zvyšování cen nemůže trvat do nekonečna. U rekonstruovaných bytů se již dostáváme na ceny, za které by šlo pořídit rodinný dům,” dodává Zapletal.

Ačkoliv realitní makléři na Břeclavsku a Hodonínsku zaznamenávají nedostatek bytů a pozemků vhodných na jejich výstavbu, shledávají situaci na trhu příznivou. Spokojené klienty mají realitní kanceláře na straně prodávajících i kupujících.

Obdobná situace je také v nedalekém v Brně, kde se ceny drží vysoko dlouhodobě. Během recese sice došlo k poklesu cen nemovitostí, ale nešlo o nijak velké propady. Aktuální poptávka po vlastním bydlení je ovšem enormní a důvodů je i zde několik. “Jednak se sešlo několik důležitých faktorů, které ovlivňují trh s domy a byty. Zejména jsou to velmi nízké úrokové sazby v hypotečních bankách, které za 26 let nemají obdoby. To umožnilo nákup nemovitosti i té skupině klientů, která dříve na hypotéku nedosáhla. Navíc stále existuje možnost si vzít 100 % hypoteční úvěr na koupi bytu či domu. Druhou skupinou jsou finanční investoři, kteří vzhledem k nečitelnosti komoditních a akciových trhů, rádi zainvestují bezpečně do bytů nebo domů,” doplnil Tomáš Matras z realitní kanceláře Matras & Matras.

Lenka Doleželová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama