(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Pronajímáte nemovitost? Zjistěte, zda se vás týká EET

Pronajímáte nemovitost? Zjistěte, zda se vás týká EET

Reklama
Reklama

2.12.2016 – O nově zavedené elektronické evidenci tržeb  se nejčastěji hovoří v souvislosti s pohostinstvím. Samozřejmě se týká i jiných podnikatelů a přísná pravidla platí také pro některé majitele nemovitostí, kteří si přivydělávají pronájmem.

O výhodách a nevýhodách investičních bytů či jiných nemovitostí jsme již několikrát informovali. Na seznam nevýhod by teď pro některé mohla přibýt i povinnost zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Protože je vše nové, není jednoduché dohledat přehledné informace, avšak finanční úřad hrozí nemalými pokutami a neznalost zákona neomlouvá. Pojďme se tedy podívat na nejčastější typy pronájmů, a zda se jich EET týká.

Pronájem bytu
Dlouhodobý pronájem bytu ve většině případů do EET nespadá. Pokud nemá majitel na pronájem živnostenské oprávnění a příjmy z pronájmu uvádí do daňového přiznání, je vše v pořádku.

Pronájem chalupy
Pokud majitel chalupy nabízí dlouhodobý pronájem, jako v případě bytu výše, opět nemusí EET řešit. Když se jedná o krátkodobý pronájem, kdy vlastník nemovitosti vystavuje nabídku na svých webových stránkách, je držitelem živnostenského oprávnění, EET se ho týká v první vlně od 1. prosince 2016. Vyhnout se evidování tržeb může majitel jen v případě, že mu platby chodí na účet. Pokud nejde jen o přivýdělek, ale klasické ubytovací zařízení jako hotely, penziony a kempy, je zřízení EET nezbytné.

Když prostory pronajímá firma
Pokud majitel firmy dlouhodobě pronajímá kanceláře, byty či pozemky, týká se ho EET ve třetí vlně. V tomto případě se také dá evidenci vyhnout platbou nájemného na účet.

Pronájem přes Airbnb
Médii proběhlo několik zpráv, že EET se bude týkat také pronájmu přes Airbnb a to hned v první vlně. O tomto způsobu pronájmu jsme již informovali a ve většině případů se jedná opravdu jen o přivýdělek. Zejména mladí lidé se například snaží využít volného pokoje v bytě a nabízí jej ke krátkodobému pronájmu prostřednictvím Airbnb. Pokud jsou k pronájmu poskytovány další služby jako úklid, jedná se již o ubytovací zařízení a opravdu by do EET měl tento typ pronájmu spadat. Stejně je tomu v případě platby hotovosti přímo pronajímateli. Někteří experti však poukazují na to, že dle pravidel Airbnb jdou peníze nejdříve této společnosti a ta teprve při samotném uskutečnění pobytu odesílá platbu majiteli nabízené nemovitosti převodem přes účet.

Pokud si majitel pronajímaných prostorů není jistý, zda do EET spadá nebo ne, vždy by se měl informovat na finančním úřadě. Protože je vše nové a stále v některých oblastech vládne zmatek, zaměstnanci finančního úřadu by měli být ze začátku podnikatelům spíše nápomocni a tvrdé pokutování by mělo následovat až později.

Lenka Doleželová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama