(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Bydlení na vysoké škole v nájmu, na kolejích, nebo raději ve vlastním bytě?

Bydlení na vysoké škole v nájmu, na kolejích, nebo raději ve vlastním bytě?

Reklama
Reklama

10.5.2018 – Ne každý má to štěstí, že muže studovat vysokou školu natožpak v místě svého bydliště. Dostat se na školu je jedna věc, ale vyřešit bydlení zas druhá. První možností, která se po úspěšném přijetí nabízí, je bydlení na vysokoškolských kolejích. Hned další, která připadá v úvahu, je bydlení v pronaja bytě. Existuje ovšem ještě jedna varianta, kterou začíná volit stále více rodičů. Bydlení v novém bytě…

Mnoho rodičů si velmi rychle spočítá, kolik vydají na bydlení po dobu vysokoškolského studia svých dětí. Koleje vychází stále nejlevněji, ale ne všichni jsou s nimi spokojeni. Velký počet rodičů tedy zvažuje myšlenku, zdali by nebylo lepší koupit byt a v něm nechat syna či dceru bydlet. Po dokončení vysoké školy by bylo možné byt prodat, pronajímat nebo by v něm mohl čerstvý absolvent bydlet, pokud by si následně našel práci v tomtéž městě.

Koupit byt v univerzitních městech jakými jsou např. Praha, Brno či Olomouc ovšem není nijak levnou záležitostí. Navíc je nabídka nemovitostí v posledních třech letech výrazně omezená. Naopak, úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou stále nízké. Nutné je však počítat s tím, že v bytě nemusí bydlet pouze jedna osoba. Student se může domluvit na spolubydlení s jedním či dvěma kamarády, kteří by hradili nájemné. A právě v této chvíli se může jednat o velmi zajímavou investici.

Časový rozestup mezi přijímacími zkouškami a nástupem do prvního ročníku je naprosto dostačující pro vyhledání vhodné nemovitosti. Čím dříve se s výběrem začne, tím lépe. Některé, zejména starší byty, je potřeba alespoň částečně zrekonstruovat. Studium většinou trvá pět let, což je shodou okolností doba, po jejímž překročení se nemusí platit daň ze zisku. Pokud by po dokončení studia rodina dospěla k závěru, že nabídnou byt k prodeji, tak by nemuseli hradit žádnou daň. Při prodeji za vyšší cenu, než za jakou byla nemovitost pořízena, by mohlo jít o velmi zajímavé zhodnocení rodinných financí. Nehledě na úsporu spojenou s poplatky za vysokoškolské koleje či bydlení v pronaja bytě.

A jaké požadavky by měl takový byt splňovat? Velkou výhodou je dobrá dostupnost do školy, stejně jako do centra města. V Praze je velkým přínosem bydlení nedaleko stanice metra, v Brně či Olomouci je stejným benefitem bydlení poblíž tramvajové zastávky. Většina rodičů, kteří se pro nákup takového bytu rozhodnou, volí spíše starší byty nedalo centra města. Novostavby na okrajích měst příliš vhodné nejsou. Nejen že jsou cenově mnohem náročnější, ale největší problém bývá s dopravní dostupností. Student totiž tráví většinu času v centru a nejbližším okolí.

Pokud se vaše dítě dostalo na vysokou školu mimo vaše bydliště a řešíte, jestli zvolit bydlení na kolejích nebo v pronájmu, zvažte tedy možnost bydlení ve vlastním. Třeba vás vyjde ve finále výhodněji než koleje či nájemní bydlení.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama