(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
5 nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti

5 nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti

Reklama
Reklama

8.12.2018 – Pokud se někdo rozhoduje pro prodej nemovitosti, tak ji většinou plánuje prodat za nejvyšší cenu, současně by byl zajisté rád, kdyby zvládl celou transakci co rychleji. Pokud jsou ovšem jednání ve spěchu, nemusí být všechna rozhodnutí správná. Není tedy dobré podceňovat některé kroky, které se mohou na první pohled zdát marginální a zbytečně tak prodat pod cenou.

Přemrštěná cena
“Dáme cenu co nejvýše, pak když tak slevíme.” Také jste se s touto větou někdy setkali? Správně stanovená nabídková cena nemovitosti je přitom jedním z pilířů úspěšného prodeje nemovitosti. Lidé, kteří hledají nové bydlení, většinou pravidelně pročítají realitní časopisy, stejně tak tráví mnoho času prohlížením inzerátů na realitních portálech. Pokud uvidí možní zájemci novou nemovitost s příliš vysokou cenou, na kterou svými příjmy nedosáhnou, tak si ji sice prohlédnou, ale dále se jí nevěnují. Při následném snížení nabídkové ceny této nemovitosti může vyvstat otázka, zdali není něco v nepořádku. A čím nižší je důvěra potencionálních zájemců, tím hůře pro následný prodej. Pro správné stanovení nabídkové ceny doporučujeme oslovit profesionály, kteří se v dané oblasti dlouhodobě pohybují a jsou schopni cenu nastavit tak, aby odpovídala aktuální situaci na trhu bydlení.

Bez realitky, vše si zařídím sám
“Proč bych měl platit provizi realitní kanceláři, vše si zařídím sám.” I tuto větu jste již někdy slyšeli? Ano, stále je mnoho lidí, kteří si chtějí vše zařídit sami. A je to v pořádku. Jenže při prodeji nemovitostí jde o nemalé peníze a možná snaha ušetřit může ve finále znamenat, že vlastník získá za nemovitost menší částku, než s jakou původně počítal. Proč tomu tak je? Zaprvé proto, že v drtivé většině případů je provize realitní kanceláře nastavena nad dohodnutou kupní cenu. Tzn. pokud se například prodávající domluví s realitním makléřem na ceně 2 mil Kč, je nabídková cena o předem domluvenou provizi navýšena. Prodávající tak v případě prodeje získá požadovanou kupní cenu, v tomto případě výše uvedené 2 mil. Realitní kancelář by navíc měla poskytnou kompletní servis (nafocení, popřípadě natočení nemovitosti, zajištění patřičné inzerce, vyhotovení všech právních listin potřebných k úspěšné realizaci převodu na nového vlastníka atd.). Další výhodou, proč bývá prodej nemovitosti přes konkrétní realitní kancelář pro mnohé lepší, je skutečnost, že po vložení jakéhokoliv soukromého inzerátu k prodeji či pronájmu na internet, bývá vlastník kontaktován zástupci jiných realitních kanceláří. Místo toho, aby se mu ozývali pouze zájemci, jsou to paradoxně často spíše realitní zprostředkovatelé. Není tedy lepší vybrat si profesionála dříve, než se začne s inzercí?

Špatně prezentovaná nemovitost
Víte jaký je rozdíl mezi dobře a špatně nafocenou nemovitostí? Velký… Tak velký, že může prodávající utržit nižší cenu, než s jakou původně počítal. První kontakt s inzerátem nemovitosti je díky fotografii. Pokud nejsou fotografie pěkné, tak zájemci nemusí mít zájem, více se danou nemovitostí zabývat. Většina realitních kanceláří již disponuje kvalitní technikou, díky které je možné vše profesionálně zdokumentovat. A nejde pouze o fotografie. Čím dál častěji se využívají také videokamery a 3D scannery nemovitostí. Pokud chcete prodat či pronajmout nemovitost za vyšší částku, dbejte na kvalitní zpracování. Určitě se vám to vyplatí. Chybu rozhodně také neuděláte, když kompletně uklidíte. Pohozené oblečení, špinavé nádobí, neuklizené věci… to vše úspěšnému prodeji příliš nepomůže.

Zatajení technických či právních vad
Najít naprosto dokonalou nemovitost není lehké. Někteří prodávající mohou mít tendenci zatajit případným zájemcům některé technické vady. Kupující si jsou ovšem plně vědomi toho, že zejména starší nemovitosti budou potřebovat alespoň menší rekonstrukci. Profesionální realitní makléř na případně vady zájemce upozorní, tak aby mohli připočítat ke kupní ceně náklady spojené s opravou. Dříve nebo později by se stejně na zatajené skutečnosti přijde, a náklady na jejich kompenzaci by nemusely bývalé vlastníky potěšit. Stejně je to i v případě právních komplikací.  I v tomto případě je důležité vše se zájemci prodiskutovat a na případné komplikace je upozornit.

Špatně zvolený realitní makléř
Prodej nemovitosti přes realitní kancelář může znamenat nejen méně starostí, ale také v případě správné prezentace prodej i za vyšší cenu. Důležitý je v tomto případě ovšem správný výběr. Jednou z možností, jak najít seriózního realitního makléře, je doporučení. Doporučení od někoho, kdo s makléřem již nějakou realitní transakci absolvoval. Právě osobní zkušenost je nade vše. I když je vám některý z makléřů doporučen, klidně se ještě poptejte členů rodiny, kamarádů, známých. Čím více doporučení se vám na realitního makléře podaří získat tím lépe.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama