(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Nákup pozemku pro stavbu rodinného domu. Na co je dobré nezapomenout

Nákup pozemku pro stavbu rodinného domu. Na co je dobré nezapomenout

Reklama
Reklama

5.8.2019 – Rozhodli jste se pro stavbu rodinného domu a vybíráte pozemek, kde se vám bude líbit. Koupě pozemku či stavební parcely je proces, díky němuž dojdete ke svému vysněnému bydlení. Je to začátek nové etapy a je třeba věnovat mu patřičnou pozornost.

Jistotou je zasíťovaná stavební parcela
Většina prodejců stavebních parcel je zároveň investorem případné výstavby či dané lokality. Vybudují sítě, zrealizují komunikace, napojí na elektřinu, plyn či vodu. Pokud kupujete takový pozemek, důležité je pouze si zjistit, čím je koupě pozemku podmíněna. Někdy může být striktně stanovený termín zahájení či dokončení výstavby. Takže pokud nejste odhodláni stavět okamžitě, takovou podmínku byste neměli akceptovat a raději se poohlédnout jinde.

Má pozemek napojení na inženýrské sítě? Zjistěte, co je třeba, a ještě něco navíc
Máte-li vyhlédnutý pozemek a dle územního plánu víte, že je určený k výstavbě bydlení, zjistěte si další informace. Především, jak se napojit na sítě, jak řešit odpad, zda není problém v přístupové komunikaci a jaká věcná břemena se k pozemku vážou. Může to být jen kabel telekomunikační společnosti v zemi, nebo právo souseda jezdit přes pozemek. Vyplatí se také zjistit si místní příkon elektrické energie, abyste nebyli překvapeni požadavkem na vybudování nové trafostanice, kterou budete muset zainvestovat.

Na stavebním úřadě se informujte na další omezení, například ochranné pásmo, ochranu krajiny (CHKO), stavební uzávěry, plánovanou výstavbu v okolí, maximální zastavěnost pozemku, ale i vzdálenost domu od komunikace či omezení ve velikosti a tvaru domu. Pokud budete znát odpovědi na všechny své otázky, můžete pozemek koupit.

Kupujete louku nebo pole? Bude třeba změna územního plánu
Ne každý pozemek je určen pro výstavbu rodinného domu. Pokud má obec vydaný územní plán, je možné z něj zjistit, k jakému účelu je možno pozemek využít. Pokud pak pozemek k výstavbě určen není, je možno požádat o změnu územního plánu. Ovšem v tomto případě je třeba jednak počítat s delší dobou, než se změna územního plánu projedná. A také s tím, že na tuto změnu nemáte automaticky nárok a záleží pouze na zastupitelstvu obce, zda změnu povolí nebo ne.

Pokud je na listu vlastnictví pozemku uvedeno, že jde o ornou půdu, zahradu, trvalé travní porosty a podobně, bude také zapotřebí jeho v budoucnu zastavěnou část trvale vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Podle velikosti pozemku a kvality půdy může toto vyjmutí stát i desítky tisíc. O vynětí se žádá společně s žádostí o stavební povolení.

Chcete jen investovat? Louka může být rizikem
Možná právě neplánujete stavbu rodinného domu a zvažujete koupit nabízenou louku či pole jako investici či zálohu, že byste v budoucnu stavět chtěli. Třeba proto, že vás prodávající informoval, že statut pozemku a okolní lokality se v nejbližší budoucnosti změní. Je pravdou, že územní plány se mění podle potřeb jednotlivých obcí. Ovšem také se změnit nemusí. A pak se může tato koupě stát možná dobrou dlouhodobou investicí, kterou jednou zhodnotíte, ovšem možná také investicí rizikovou. To tehdy, pokud změna územního plánu neproběhne.

Plánujete-li tedy výstavbu rodinného domu co nejdříve, dejte přednost stavební parcele, případně pozemku, který je již podle územního plánu dané obce pro stavbu rodinného bydlení přímo vyčleněn.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama