(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Stavebních pozemků je nedostatek. Ceny stále rostou

Stavebních pozemků je nedostatek. Ceny stále rostou

Reklama
Reklama

22.8.2019 – Najít pěkný stavební pozemek v některém z krajských měst či v jeho těsném okolí je ěř nemožné. Mnoho pozemků, na kterých územní plán umožňoval výstavbu, koupily developerské společnosti a přednost před rodinnými domy dostaly domy bytové. Ceny pozemků určených k výstavbě tedy díky nedostatečné nabídce stále rostou a vše nasvědčuje tomu, že se tento trend v brzké době nezmění.

Půda měla vždy velkou hodnotu a je jedno jestli to bylo před deseti nebo sto lety. Jenže dříve si lidé svá pole a louky drželi hlavně z důvodu zajištění obživy. Nyní jde o velmi dobře uložené finanční prostředky. Najít pěkné stavební místo pro výstavbu rodinného domu je stále těžší. A pokud se již vhodný pozemek najde, je jeho cena mnohdy tak vysoká, že na ni zájemce svými úsporami nedosáhne.

Jedním z měst, ve kterém dlouhodobě stavební pozemky chybí, je Olomouc. Mnoho vhodných lokalit je již zastavěných anebo další výstavbě brání územní plán. Poptávka je stále vysoká a ceny rostou. Což potvrzuje i Jaroslav Vojta z olomoucké realitní kanceláře Vojta reality a dodává: “Během posledních tří let poptávka neustále vzrůstá a výrazně převyšuje nabídku. V současné době je nabídka stavebních pozemků v Olomouckém kraji mizivá. Ceny tedy logicky vzrostly a pohybují se v rozmezí od 3 000 – 4 500 Kč za metr čtvereční, a to i v případě, že je pozemek situován v okolí Olomouce.”

Obdobně současnou situaci vidí i Antonín Fiedler z realitní kanceláře Luxury service: “Díky růstu ekonomiky roste i životní úroveň lidí a tím i jejich potřeba kvalitnějšího a nového bydlení. Zaznamenáváme navýšení poptávky po stavebních pozemcích a tím i růst cen nejen ve městech a blízkém okolí, ale i v lokalitách které dříve nebyli tak atraktivní.” Jenže ceny pozemků jsou na vzestupu i v těchto lokalitách. Například na Přerovsku se ceny za zasíťovaný stavební pozemek na prodej aktuálně pohybují v rozmezí 1 500 Kč – 1 700 Kč/m2. Není to tak dávno, co bylo možné v okolí Přerova sehnat metr čtvereční pod tisíc korun.  “U pozemků v našem regionu je zatím poptávka na vzestupu, protože se v okolí Přerova nestaví žádný developerský projekt, který by zájem klientů o vlastní bydlení uspokojil. Vše se tudíž odehrává individuální výstavbou ve vhodných lokalitách a poptávka po stavebních pozemcích je vyšší než nabídka,” dodává Alexandr Beták, z přerovské kancelář Beták reality.

Pokud zájemci nenajdou ideální pozemek ve městě, hledají v širším okolí. A pokud takový pozemek najdou a dům postaví, jsou následně odkázání na každodenní dojíždění do města. Koupě vzdálenějšího a tím pádem levnějšího pozemku nemusí být tedy vždy ideální. Nutno je totiž počítat také s pořízením minimálně jednoho automobilu.

Česká národní banka (ČNB) na podzim loňského roku zavedla přísnější podmínky pro získání úvěru na bydlení. I přes zavedení nových pravidel poptávka po stavebních pozemcích nepolevila. “Tato změna zasáhla především mladé lidi, kteří příjmy nemají ještě tak vysoké a nemají tolik našetřeno, jako například lidé ve středním věku,” komentuje situaci Antonín Fidler. Omezení dostupnosti bydlení hodnotí převážně kladně Jaroslav Vojta: “Omezení, s nimiž ČNB v roce 2018 přišla, jsou pro mne zcela logickým uvážením toho, s čím měl každý rozumný člověk předem počítat. Fakt, že splátka hypotéky nemůže přesáhnout 45 % příjmu domácnosti je logické a na místě.” Z pohledu vývoje cen stavebních pozemků po zavedení nových parametrů ze strany ČNB nedošlo k výraznějším změnám.

Kupující se ovšem často dívají nejen, jak se vyvíjely ceny v minulosti, ale zajímají se, co se bude dít s cenami nemovitostí také v dalších letech. Podíváme-li se totiž na ceny stavebních pozemků z dlouhodobého pohledu, tak spatříme vzestupnou křivku. Stavební pozemky jsou nyní dražší než před pěti, deseti a dvaceti lety. Rychleji zdražují stavební pozemky ve velkých městech, pomaleji pak na vesnicích. Například v Olomouci bylo možné získat v letech 2008-2009 metr čtvereční stavebního pozemku v rozmezí od 2 000 Kč – 2 500 Kč, nyní se ceny v žádaných lokalitách začínají přibližovat 5 000 Kč/metr2. Nákup stavebního pozemku lze tedy považovat stále za velmi dobrou investici. Jak je tato zpráva pozitivní pro vlastníky pozemků, tak naopak nepříliš optimisticky vyznívá pro ty, kteří chtějí postavit dům a ještě nemají vhodnou parcelu.

Oslovení realitní odborníci navíc v dalších letech snížení cen nepředpokládají. “U vývoje cen do budoucna je hodně složité věštit, ale předpokládám, že v nejbližší době budou ceny stagnovat na stávající úrovni,“ odhaduje budoucí vývoj Alexander Beták. Kolegové z Olomouce predikují další růst cen ve svých regionech. Jaroslav Vojta, vzhledem k současné situaci na trhu a při zohlednění neustále se zvyšující poptávky po stavebních, ale i komerčních pozemcích, zahradách, orné půdě a lesích, předpokládá, že v horizontu následujících 5 let budou ceny pozemků i nadále stoupat. “Města a obce se budou rozšiřovat do přilehlého okolí právě kvůli nedostatku stavebních pozemků,” doplňuje. Tyto odhady potvrzuje také Antonín Fidler: “Ekonomika je stabilní a životní úroveň lidí roste. Nepředpokládám, nějaký pokles nebo stagnaci růstu naopak v krajském městě jako je Olomouc a blízkém okolí ceny pozemků stále porostou.“

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama