(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Koupili jste v roce 2020 nemovitost? Na podání daňového přiznání z nemovitosti je čas jen do konce měsíce

Koupili jste v roce 2020 nemovitost? Na podání daňového přiznání z nemovitosti je čas jen do konce měsíce

Reklama
Reklama

4.1.2021 – Pořídili jste si v roce 2020 nemovitost? Pak musíte nejpozději do konce ledna 2021 podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. V některých případech je ovšem možné využít výjimky. A jak tedy postupovat, aby bylo daňové přiznání odevzdáno včas a správně?

Vlastníkům nemovitosti přikazuje zákon hradit daň ze svých nemovitých věcí. Jedná se o bytové jednotky, stavby a pozemky evidované v katastru nemovitostí. Termín úhrady je stanoven na konec května. Pokud tedy byla nabyta nemovitost v roce 2020 vzniká povinnost podat daňové přiznání do 31. ledna 2021 a uhradit vyměřenou daň nejpozději 31. května stejného roku.

Může se to však týkat i majitelů, kteří vlastní nemovitost již delší dobu, ale měnili v loňském roce skutečnosti, které jsou zásadní pro vyměření daně. Tím se myslí přístavba, změna pole na stavební pozemek a jiné změny, které ovlivňují hodnotu nemovitosti.

Pokud se majitele nemovitosti přiznání týká, měl by jej včas podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu, zaslat poštou, nebo elektronicky. Majitelé aktivní datové schránky jsou povinni zaslat přiznání elektronicky. V případě odeslání poštou se vždy uznává datum podání na poště.

Pokuta za nepodání daňového přiznání
Finanční úřad zpravidla pár dní zpoždění odpouští bez pokuty. Pokud je zpoždění delší než 5 dní, tak pravděpodobně majitel zaplatí penále. Úroky z prodlení pak dosahují 0,05 % stanovené daně za každý den prodlení a dosáhne maximálně pěti procent daně. Vždy hodně záleží na finančním úřadě, jak vyhodnotí situaci.

Daňové přiznání se týká každý rok mnoha lidí, proto je dobré nenechávat vše na poslední chvíli. Poslední dny se navíc mohou tvořit na finančních úřadech fronty. Stejně tak je dobré počítat s případnou mezenou pracovní dobou jednotlivých úřadů. Před osobní návštěvou si raději ověřte hodiny pro veřejnost. 

Vláda prodloužila lhůtu pro podání přiznání k dani z nemovitosti ?
Vláda prodloužila lhůtu pro podání přiznání k dani z nemovitosti

Daňový balíček zvýší daň občanům s vysokými příjmy z pronájmu nemovitostí ?
Daňový balíček zvýší daň občanům s vysokými příjmy z pronájmu nemovitostí

Co vše může ovlivnit čistý výnos nemovitosti ?
Co vše může ovlivnit čistý výnos nemovitosti

Co vše, kromě zrušení daně z nabytí nemovitosti, se ještě změní? ?
Co vše, kromě zrušení daně z nabytí nemovitosti, se ještě změní?

Prezident podepsal zákon rušící daň z nabytí nemovitosti ?
Prezident podepsal zákon rušící daň z nabytí nemovitosti

Vládou schválené zrušení daně z nabytí nemovitosti má platit zpětně ?
Vládou schválené zrušení daně z nabytí nemovitosti má platit zpětně
 

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama