11.11.2021 – Fakt, že od 1. září 2022 platí zákaz provozování teplovodních kotlů na pevná paliva, které neplní přísné emisní limity podle zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, je již dostatečně známý. Navíc od roku 2016 musí být každý teplovodní kotel na pevná paliva pravidelně jednou za tři roky kontrolován odborníkem. Ovšem k novým kotlům patří i odpovídající spalinové cesty, na které by se nemělo zapomínat.
Hlavní zásady správného použití spotřebiče paliv
Podle druhu prostoru je nutné správně zvolit i druh spotřebiče. Ne každý spotřebič může být umístěn v jakémkoliv prostoru. Pro správnou funkci spotřebičů je potřebné jejich odborné připojení k příslušnému topnému médiu (plyn, elektřina, LTO apod.). A toto topné médium je třeba opravdu používat. Ne vždy se tak děje především u spotřebičů na pevná paliva. I když je každý spotřebič konstruován na určitý druh paliva, které je uvedeno v návodu k použití, často bývá tato povinnost porušována. Každý spotřebič potřebuje také dostatek spalovacího vzduchu a odvod spalin do komína, který musí být správně připojen, udržován a kontrolován.
Pro nový kotel může být potřeba nový komín
Při přechodu na nový typ kotle je nezbytné nechat zrevidovat komín. Odborník z oboru kominictví provede prohlídku komínového pláště a v případě většího poškození je nutné komínové těleso nejprve opravit. Součástí prohlídky komínu je kontrola, zda do komínového průduchu není zapojen jiný spotřebič. Pokud je komín v dobré kondici a je dostatečně velký, bude třeba jej nechat vyvložkovat.
To se děje tak, že se do komínu namontuje odpovídající komínová vložka, někdy i dvě pro dva spotřebiče, pokud je komín dostatečně prostorný (pro každý druh paliva je třeba určitá šíře komínové vložky).
Pro klasické spotřebiče paliv, což jsou například krby, kamna a kotle na tuhá paliva, nebo i staré plynové kotle, se používají vložky z nerezového plechu. Pro nové nízkoteplotní a kondenzační kotle na plynná paliva se používají komínové vložky z plastů, které mají z hlediska odolnosti vůči kondenzátům spalin prakticky neomezenou životnost. Spaliny z těchto kotlů jsou totiž mnohem chladnější, což právě umožňuje použití plastu.
Jak často kontrolovat a čistit komín
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Nové nařízení vlády umožňuje občanům, aby si čištění provedli sami.
Minimálně jednou do roka by měl komín prohlédnout kominík a provést nejen kontrolu, ale také vyčištění a revizi spalinové cesty. Odborník z oboru kominictví by měl pravidelně posoudit kvalitu spalinové cesty, včetně připojení spotřebiče paliv, zkontrolovat provozuschopnost komína, přístup k němu i zajištění požární bezpečnosti. O tom by měl vlastníkovi předat písemnou zprávu, kterou se může případně prokázat kontrolním orgánům.
Co dělat, když začne v komíně hořet?
I při dodržení všech povinností a zásad může nastat mimořádná situace a v komíně začne hořet. Pak je třeba dodržet následující postup: urychleně odstranit veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolat na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehasit vodou! Mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku do komínu vymetacími dvířky nebo ze střechy.
Ke každému spotřebiči jeho výrobce přikládá návod k obsluze. Málokdo však tyto návody pečlivě čte, často se jen založí do zásuvky spolu se záručním listem. Přitom nový teplovodní kotel je často již takový malý počítač a je třeba se seznámit se zásadami správného používání a respektovat je.
?
Vybíráte si dům a přemýšlíte čím topit? Co takhle dřevem?
Blíží se nové kotlíkové dotace. Ušetřit bude možné až 95 % pořizovacích nákladů
Kupujete starší nemovitost? Nezapomeňte zkontrolovat otopný sys
Nebojte se zeptat na technický stav nabízené nemovitosti
Při koupi nemovitosti nezapomeňte zkontrolovat stav elektroinstalace
Související články
- Jak převzít nový byt od developera
- Poslanci schválili novelu stavebního zákona
- Nový stavební zákon zpřesňuje definici staveb a jejich kategorie. Co vše se mění?
- Podsklepený dům bývá dražší. Je ale tento prostor výhodou?
- Co je dobré nepodcenit v domovním řádu
- Bydlení v přízemí – pro koho a proč je výhodné a na co si dát pozor