29.12.2022 – Jako každý rok, i letos vám přinášíme seznam článků, které vás v letošním roce zaujaly nejvíce. Jednotlivé příspěvky naší redakce jsme seřadili podle počtu zobrazení a stejně jako v loňském roce, i letos jde o texty napříč všemi kategoriemi.
Novinek na českém realitním trhu rozhodně nebylo málo: pokračování zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů, rostoucí inflace, propad prodejů nových bytů, zlevňování nemovitostí či zvýšená poptávka po nájemním bydlení.
A které články byly v roce 2022 vůbec ty nejčtenější?
1. Bydlení v kontejnerech. Nový trend, nebo slepá ulička?
Bydlení v kontejnerech je poměrně novou zajímavou alternativou bydlení v klasických rodinných domech. Lidé si kontejnerové bydlení oblíbili především pro pevnost a odolnost základního materiálu, relativní cenovou dostupnost a rychlou realizaci…
2. Je možné postavit chatu v lese?
Máte svůj les, nebo možná uvažujete o jeho koupi? A když už budete vlastníky lesa, co tam umístit malé útočiště před hlukem a spěchem běžného života? Začnete-li uvažovat o stavbě chaty na lesním pozemku, je třeba si pečlivě zjistit, zda je možné stavbu na příslušném místě povolit…
3. Co s velkým bytem, když děti vyletí do světa?
Není snad žádný český filmový divák, který by neznal proslulý filmový citát “Rodina se dusí”. Film Kulový blesk, pojednávající o strastech a slastech bydlení v nevyhovujících bytech se stal klasikou české kinematografie. Bytové problémy se minimálně jednou za život dotknou snad každého…
4. Co je to pacht a co všechno si lze propachtovat?
Vypadá to jako ze starých českých filmů. Ale není to tak. Pojmy pacht, pachtýř, propachtovatel a pachtovné se vrátily do běžné češtiny spolu s novým občanským zákoníkem. Pacht je totiž něco jiného než nájem..
5. Je možné stavět v záplavové oblasti?
Možná jste objevili krásný pozemek u vody. Postavit si na něm dům a dívat se na vodní plochu může být krásným snem. Ale – jak si můžete být jisti, že dům nezaplaví voda? Události posledních desetiletí přesvědčují lidstvo, že staré přísloví “voda si vždycky najde cestu” platí dnes a denně na místech, kde by to nikdo nečekal…
6. Jak postupovat v případě úmrtí nájemce
aké povinnosti má dědic nájemce a jaká práva pronajímatel, pokud chce vyklidit pronajatý byt? Jestliže nájemce zemře, je třeba byt vyklidit. Ale mnozí dědicové se domnívají, že musí počkat až na ukončení dědického řízení…
7. Co vše si může pronajímatel zakotvit v nájemní smlouvě?
Nájemce má podle občanského zákoníku zajištěno při pronájmu dostatek práv, aby mohl pronajatý byt plně využívat. Ne vždy se ale tato práva potkávají s podmínkami pronajímatele. Má pronajímatel možnost vyžadovat po nájemci smluvní ujednání nad rámec zákona…
8. Jak a kdy může pronajímatel zvýšit nájemné
Nájemné je jedno ze základních – a zásadních – ujednání při uzavírání nájemní smlouvy. Pronajímatel nemůže zvýšit nájemné libovolně. Občanský zákoník specifikuje podmínky, kdy je možné tak učinit a za jakých podmínek…
9. Jaký je rozdíl mezi ubytovací jednotkou a bytem?
V poslední době developeři stále častěji nabízejí k prodeji ubytovací jednotky. Vypadá to jako byt, ale fakticky podle zákona to byt není. Řekněme si tedy, jak zákon definuje jednotlivé prostory a jaký je mezi nimi právní a faktický rozdíl…
10. Jaká povolení potřebujete k rekonstrukci bytu a kdy musíte jít na stavební úřad?
Rekonstrukce bytu má svá pravidla, a to i tehdy, pokud je člověk jeho vlastníkem. Je třeba dodržet nejen stanovy sdružení vlastníků jednotek (SVJ) nebo družstva, ale také záleží na povaze rekonstrukce. V případě většího rozsahu bude třeba jednat také se stavebním úřadem. V jakých případech a kde je potřeba o povolení žádat?
Související články
- Vyplatí se koupit byt na investici?
- Developeři přepsali historický rekord v počtu prodaných nových bytů v Praze za jedno čtvrtletí
- Beskydy lákají na čerstvý vzduch, cestování nevadí
- Muž, nebo žena? Kdo rozhoduje při nákupu nemovitosti?
- Je realitní kancelář v centru stále nesporná výhoda?
- Hypotéky letos slaví 20leté jubileum. Celkem již banky půjčily přes 1 bilion Kč