(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality mezi vinicemi: situaci komplikuje nezaměstnanost

Reality mezi vinicemi: situaci komplikuje nezaměstnanost

Reklama
Reklama

13.4.2010 – Jižní Morava se potýká se stejnou situaci jako zbytek Česka – nemovitosti se prodávají špatně. „Obchoduje velmi obtížně, procentuelně se to dá těžko vyčíslit. Po dvacetile obchodování mohu říct, že dle mého subjektivního názoru klesl objem až o polovinu,“ uvádí František Zapletal jednatel Reality GAIA spol. s.r.o. Podle něho nepolevila poptávka snad jen u rezidenčních nemovitostí, což je vzhledem k atraktivitě oblasti pochopitelné.

Situace obecně na jižní Moravě stagnuje a nabídka převyšuje nad poptávkou. „Tento fakt je způsobený spíše tím, že se nabízí nemovitosti za neodpovídající ceny. Je velké množství nemovitostí, které se prodávají dva roky i více, prošly v podstatě všemi realitními kancelářemi, a přesto se nepodařilo snížit prodejní cenu na reálnou úroveň,“ uvádí ze znojemské  ERA BRILANT reality Radka Caklová. V takovém případě má přijít na řadu schopnost realitní makléře, aby pracovali s prodávajícími na snížení ceny. „Bohužel velká konkurence na trhu a minimální spolupráce realitních kanceláří nedovoluje makléřům účinně tlačit na snížení ceny,“ vysvětluje situaci Caklová.

Pozemky hlavně na fotovoltaiku
Co se týká poklesu cen, tak ten nejvíce zaznamenaly na Znojemsku vícepokojové byty, a to až o 35%. „Dobře se prodávají pouze jednopokojové byty a garsonky a dobře prodejné jsou domy v zajímavých lokalitách v ceně do 2 milionů Kč. Rychloobrátkovým zbožím jsou pak rodinné domy v ceně do 1 milionu korun, tedy pokud nevyžadují zásadní rekonstrukci,“ říká Zapletal.

Radka Caklová dokonce očekává ještě mírný pokles cen nemovitostí. „Krizová vlna se výrazně dotkne cen až v tomto roce. Na Znojemsku vzhledem k nulovým investicím do zaměstnanosti neočekáváme zlepšení situace,“ popisuje. Nejinak tomu je také na Hodonínsku.

„Situace v tomto okrese je velmi obtížná právě kvůli vysoké nezaměstnanosti. Trh s nemovitostmi nejméně poklesl na Kyjovsku, na druhém místě se udržuje Hodonínsko a nejvyšší pokles cítíme na Veselsku,“ rekapituluje Zapletal .

Nové projekty na Hodonínsku jsou sice stále ve výstavbě, ale v omezeném množství. Naopak projektů ve Znojmě je až překvapivě dost. Kromě několika rekonstrukcí bytových domů ve Znojmě se jedná se například o 32 rodinných domů v Sedlešovicích, více než 60 RD v lokalitě Znojmo-Louka, nebo bytové domy v Příměticích. „Domnívám se, že nabídka překročí poptávku,“ komentuje Caklová.

Pokud jde o komerční nemovitosti, tak o ty je v centrech větších měst poměrně stálý zájem. „Pokud by ceny těchto nemovitostí byly stanoveny výnosovou metodou s 10ti až 12ti letou návratností, odpovídalo by to poptávce. Bohužel prodávající nabízejí tyto nemovitosti s cenou o 50 – 70% vyšší,,“ uvádí Radka Caklová.

Nejméně se pak krize projevila u stavebních pozemků. Jižní Morava je obecně k realizaci staveb žádaná, ale pozemků je málo. „Největší poptávka byla na pozemcích, kde bylo možné realizovat výstavbu fotovoltaických elektráren,“ uvádí jeden z trendů Caklová.

Další trend lze vysledovat v obnovení trhu s nájmem nebytových prostor na lukrativních zónách, kde se před krizí nic nehýbalo. „Je to způsobeno tím, že se mnozí obchodníci po loňské špatné sezoně rozhodli svoji činnost ukončit a prostory uvolnit,“ poznamenává František Zapletal. Ani samotné realitní společnosti nemají svoji činnost v menších regionálních městech jednoduchou. „Zejména v této době se ukazuje, jak důležité je dobré jméno firmy a tržby od vracejících se klientů pomáhají firmě překonat tuto těžkou dobu. Celkově se dá říct, že z tohoto pohledu je krize prospěšná a pročišťuje trhy,“ uzavírá Zapletal. 

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama