(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Novostavby: Rodinné domy už pomalu zdražují

Novostavby: Rodinné domy už pomalu zdražují

Reklama
Reklama

21.7.2010 – Podle Jiřího Pácala z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí je zájem o nové rodinné domky výrazně nižší než v minulosti. Důvod je nasnadě. „Přístup k financování je obtížnější. Zájem je ale hlavně o individuální výstavbu, developerské projekty v segmentu rodinných domů nejsou příliš úspěšné,“ říká Pácal.

Dle samotných developerů se velký odliv zájemců týkal hlavně segmentu větších rodinných domů. „U nich byl, stejně jako v případě bytů velkých dispozic, pokles poptávky v době krize nejcitelnější. Pokles, který jsme zaznamenali zejména v poslední třetině roku 2008, byl logicky způsoben především vyšší cenou těchto nemovitostí a tedy jistou obavou klientů z investování vyšší částky a s tím spojenými finančními závazky. Naproti tomu v případě bytů a rodinných domů střední kategorie byl pokles poptávky podstatně méně výrazný a poptávka po nich se o něco rychleji zotavuje,“ analyzuje Veronika Ježková ze společnosti Central Group.

Podle této developerské společnosti se ceny nových rezidenčních nemovitostí snížily v roce 2008 meziročně průměrně o 10 až 15%. „Nicméně po celý rok 2009 bylo již možné sledovat postupné zotavení poptávky po novém bydlení, přičemž poptávková křivka si zachovala růstovou tendenci i letos,“ dodává Ježková. Podle Jiřího Pácala přispělo k mírnému růstu cen novostaveb také zdražení stavebních prací a materiálu. Rodinných domů, které stojí ladem a hledají svého majitele, je podle něho v současné době poměrně hodně. „Podle nás už ceny zřejmě dosáhly svého dna a pro další pokles není důvod. Naopak. V druhé polovině tohoto roku lze očekávat dokonce jejich mírný nárůst,“ předvídá cenový vývoj Ježková.

Zvyšuje se velikost pozemku
Největší zájem je o stavby na zasíťovaných pozemcích, kde je nabídka poměrně široká. Na trhu je dokonce velký přetlak nabídky stavebních pozemků pro RD, které vznikly rozparcelováním polí v blízkosti obcí, byly zasíťovány a vybudována byla i tamní komunikace k nim. Podle Pácala však lidé raději preferují pozemky v již zastavěné části obce než na její periferii.
„Průměrná cena novostavby se v Česku pohybuje v cenách od 3 do 5 milionů korun (bez pozemku), nejčastěji je to dispozice o velikosti 5+1 a průměrná velikost domku mívá kolem 136 m2,“ uvádí statistiku Jiří Pácal. Podle něho se dnes obecně zvyšuje velikost pozemku, na kterém se staví.  Průměrná cena rodinných domů z nabídky Central Group prodaných od začátku roku 2009 dodnes dosahuje 7 592 600 Kč (v ceně je již pozemek i DPH).

Kolem hlavního města vyrůstaly novostavby hlavně v těchto lokalitách:  Jesenice, Vestec, Hostivice, Roztoky, Jirny, Šestajovice, Rudná, Zdiby, Kamenice, Velké Přílepy, Úvaly, Chýně. Oblíbenou destinací k bydlení v rodinném domě  je také údolí Berounky (Černošice, Dobřichovice) nebo Říčany a okolí. „Výstavba novostaveb v okresech Praha – východ a západ je v rámci ČR vyšší než ve většině krajů. Přesto nejde o žádná bombastická čísla – v prvním čtvrtletí 2010 bylo zahájeno okolo Prahy 448 rodinných domů  a dokončeno jich bylo 535,“ doplňuje Pácal.

Architektura a ekologie
V současné době lze sledovat, že se lepší architektonický vzhled rodinných domů a mnoho lidí častěji využije služeb architekta. „Názor klientů na architekturu rodinných domů se vyvíjí poměrně pomalu, nicméně postupný příklon k modernímu architektonickému řešení je patrný. Dnešní výstavba má oproti té, která se realizovala např. před 15 lety, výrazně čistší linie. Trendem dlouhodobě zůstávají dokonale prosvětlené obytné místnosti a propojení interiéru s exteriérem. To také, mimo jiné, poněkud limituje možnosti energetických úspor při provozu rodinných domů – zjednodušeně řečeno, klienti zatím spíše preferují obytné místnosti prosvětlené velkými okny do zahrady nežli energetické úspory, které naopak vyžadují zmenšení všech otvorů na normové minimum,“ všímá si trendů Veronika Ježková.
Přesto se u nás stále zvyšuje počet lidí, kteří kladou velký důraz na energeticky úsporné materiály a stavba nízkoenergetického domu už také není ničím neznámým.

Jitka Vrbová

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama