9.5.2011 – Ceny bytů v České republice zaznamenaly v letech 2008 – 2010 poměrně silný pád. Nejvíce ztratily velké panelové byty, naopak nejlépe ekonomickou recesi ustály cihlové byty v centrech větších měst. Ceny pozemků pro výstavbu rodinných si svoji hodnotu většinou uchovaly.
Vývoj ceny bytů v posledních pěti letech
Za posledních 5 let bylo možné pořídit byty nejlevněji v květnu 2010, kdy se jejich průměrná cena dostala na hodnotu 1.682.136 Kč. Naopak nejdražší byly v říjnu 2008, kdy dosáhly až na 2.281.520 Kč. I přes celkový pokles od začátku krize, který činil 22,5%, není aktuálně český trh s realitami v nijak dramatické pozici. Od loňského května navíc dochází k postupnému vzestupu cen. Do značné míry se na této skutečnosti podepsaly pobídky bank, které přišly s dostupnějšími úrokovými sazbami než v době pádu amerického hypotečního trhu na podzim 2008. Průměrná cena bytu v ČR za poslední rok vykázala nárůst ve výši 5% což lze považovat, vzhledem k předchozím propadům, za pozitivní.
Ceny v posledním měsíci stagnovaly
Podíváme li se na jednotlivé kategorie, tak za poslední měsíc na své hodnotě získaly nejvíce malé byty. Právě tento typ bytů patří k dlouhodobě velmi poptávaným nejen mezi zájemci o bydlení, ale také mezi investory, kteří je následně pronajímají. V univerzitních městech jakými jsou např. Praha, Brno, Olomouc není s následným pronájmem zpravidla žádný problém. Kategorie bytů 2+1 vykázala za poslední měsíc navýšení o 0,35%. Byty 1+1 zůstaly na hodnotě z března 2011. Velké byty 3+1 za poslední měsíc ztratily -1,28%. Ovšem právě tato kategorie, které se krize dotkla nejvíce, připsala za poslední rok 0,6%. Nutno ovšem dodat, že v minulých letech se jednalo o dvouciferné záporné hodnoty.
Velmi pomalé navyšování cen bytů očekávali mnozí odborníci nejen v České republice, ale i v zahraničí. Společnost Jones Lang LaSalle vydala v květnu 2010 publikaci Průzkum investičních trhů ve střední a východní Evropě – 1. čtvrtletí 2010, ve které upozornila na další stabilizaci a postupné oživování investičních trhů.
Její výkonný ředitel pro střední a východní Evropu John Duckworth k tomu v našem článku ze dne 26.5.2010 uvedl: „Jsme svědky prvních známek oživení globální ekonomiky a objevuje se stále více důkazů, že se toto oživení přelévá i do realitního sektoru střední a východní Evropy. Na některých trzích se spolu s ozdravením ekonomiky, poptávka ze strany nájemců buď stabilizuje nebo přímo oživuje. Realizovaná poptávka byla na některých klíčových trzích významná, s tím, že všechna 4 hlavní města (ČR, Polsko, Maďarsko, Rumunsko) zaznamenala během 1. čtvrtletí 2010 nárůst hrubé realizované poptávky oproti stejnému období minulého roku.“ Společnost očekávala, že zbytek roku 2010 přinese další i oživení v regionu střední a východní Evropy.
Související články
- Co je to střednědobý pronájem?
- Při koupi nemovitosti se informujte o jejím zabezpečení
- Jak postupovat, když chce váš spoluvlastník vyplatit svůj podíl na nemovitosti?
- Vyúčtování služeb musí být doručeno do konce měsíce
- Program Živel pomáhá i po roce dvou letech od ničivé katastrofy
- Na co nezapomenout při koupi nového bytu