15.4.2008 – Přemýšlíte nad tím za kolik by se dala prodat vaše nemovitost a nebo si stanovujete cenový limit pro koupi vysněné nemovitosti? V obou případech si možná říkáte, proč je ta či ona nemovitost tak levná, a nebo proč je právě tato nemovitost tak drahá. Jestli nad některou z těchto otázek váháte, tak právě pro vás se pokusíme v několika bodech ukázat, jak se na realitním trhu orientovat.
Technický stav nemovitostí
V této kapitole věnující se stanovení ceny nemovitosti se zaměříme na technický stav. Tentokrát si uvedeme jako příklad dva klasické panelové byty 2+1, oba se nacházejí ve stejném kraji, stejném městě, na stejné ulici a dokonce i na stejném patře. To ale neznamená, že bude jejich cena na trhu realit totožná. První byt je v původním stavu s umakartovým jádrem, dřevěnými okny a původní kuchyňskou linkou. V druhém bytě byla provedena rekonstrukce bytového jádra, výměna původních oken za plastová a do bytu byla nainstalována nová kuchyňská linka. Porovnáme-li oba dva byty jen podle výše uvedeného popisu, tak je již na první pohled patrné, že druhý byt bude nabízen za cenu vyšší. Rozdíl ceny bytu před rekonstrukcí a po rekonstrukci můžeme snadno odvodit od výše investic (nová okna cca. 80tis., nová kuchyňská linka cca. 150tis. a nové bytové jádro cca. 100tis. Kč). Cenový rozdíl bezmála 330.000 Kč bude zajisté pro mnohé pomyslnou ryskou na vahách. Mnozí odborníci uvádějí, že je často lepší ponechat byt v původním stavu a prodávat jej za cenu nižší než byt rekonstruovat a o tyto náklady ceny zvyšovat. Novému zájemci o byt se totiž ne vždy můžeme trefit do jeho vkusu. Rekonstrukci koupelny před prodejem bytu provedeme např. v kombinaci žluté a bílé barvy, ale ne každému se může tato kombinace líbit.
U bytů nesmíme zapomínat také na technický stav celého domu. Jeli dům zateplen, má-li řešen pravidelný úklid, jsou-li inženýrské sítě (vodovod, kanalizace, plynofikace atd.) po rekonstrukci, tak i zde bude cena bytu zpravidla vyšší než u domu, který na celkovou rekonstrukci teprve čeká.
, EuroNet Media s.r.o.
Doporučujeme také
Nejčastější faktory ovlivňující cenu nemovitostí – poloha
Nejčastější faktory ovlivňující cenu nemovitostí – okolí
Nejčastější faktory ovlivňující cenu nemovitostí – poschodí
Související články
- Housing First – cesta k normálnímu bydlení
- Koupě zemědělské půdy je stále výhodnou a bezpečnou investicí
- Česká národní banka drží sazby nahoře. Jak reagují hypotéky?
- V okolí Prahy lze sehnat nemovitosti s výraznou slevou. Vyplatí se koupit již nyní, nebo raději ještě počkat?
- Prodat nemovitost bez provize? Prodej na vlastí pěst se nemusí vyplatit
- Jak postupovat, když sousední stavba ohrožuje vaši nemovitost nebo jiný majetek