(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Developeři měli před koncem roku žně

Developeři měli před koncem roku žně

Reklama
Reklama

10.1.2013 – Závěr loňského roku developery potěšil, a to zejména ty pražské. V posledním čtvrtletí se v hlavním městě prodalo o 38 procent více nových bytů než ve stejném období předchozího roku. Podle developerské společnosti Skanska za poslední tři měsíce našlo svého majitele 1 612 bytů, o rok dříve byl výsledek o ěř šest stovek nových bytů horší.

Na razantním nárůstu prodejů se pozitivně podepsal příliv nových projektů v okrajových lokalitách, které developeři zahajovali za ěř nákladové ceny. Největší zájem byl o bydlení na Praze 10, kde se prodala ěř třetina z celkového počtu, tedy asi 500 bytů. V závěsu se drží Praha 9 s 358 prodanými byty.

V Praze 10 byly oblíbené hlavně Horní Měcholupy, kde sváděli cenovou bitvu developeři Central Group a Ekospol. Central Group přišel jako první s marketingovou akcí, kdy několik bytů ve svém projektu Javorová čtvrť v Horních Měcholupech nabídl s cenou pod magickou hranicí milion korun. Ekospol vzápětí dorovnal ceny ve svém nedaleko situovaném projektu Nové Měcholupy III.

Domníváme se, že trend zahajování nových projektů za ceny, které odpovídají nákladům na výstavbu, odpovídá nedobré kondici současné ekonomické situace a z dlouhodobého hlediska rozhodně není udržitelný,” řekla Naděžda Ptáčková, ředitelka odboru Prodeje a marketingu Skanska Reality. “Podnikatelská činnost v dobře fungujícím tržním prostředí je z podstaty věci založena na zisku, který je přiměřený aktuální poptávce a kvalitě nabízeného produktu” dodala. 

Zásoba neprodaných novostaveb se díky výsledku čtvrtého kvartálu trochu ztenčila. Ke konci loňského roku bylo v Praze v nabídce celkem 7 183 nových bytů, což je o 12 procent méně než ve stejném období roku 2011. Nově byl v posledním kvartále zahájen prodej 687 bytů, což je číslo srovnatelné s rokem 2011, kdy na trhu přibylo 706 bytů. Nízkoenergetických bytů vrhli developeři v uplynulém kvartále 115. Průměrná cena nově zahájených projektů byla v tomto období 48 050 korun za metr čtvereční s DPH.

Podle názoru developerů se letos začnou byty více kupovat jako investice, nikoli na vlastní bydlení. V obavě z budoucího vývoje ekonomiky, inflace a z nejistoty ohledně budoucnosti penzijního sysu totiž začali Češi masově investovat do nemovitostí jako prostředku uchování hodnoty a zabezpečení na stáří. Tento trend začal posilovat už loni.

Skanska Reality sleduje ve své analýze všechny byty, tedy i ty menší než padesát metrů čtverečních. Právě o ty byl loni největší zájem. Developerská společnost Ekospol, která zpracovává podobné analýzy, bere v potaz jen byty nad 50 metrů. Podle jejích výsledků, které zveřejnila za celý loňský rok, stoupl prodej nových bytů v Praze meziročně o 16 procent a překonal hranici čtyř tisíc prodaných jednotek.

Ekospol potvrzuje, že zejména prodeje v posledním čtvrtletí byly rekordní. “Spojení rekordně nízkých úroků z hypoték a obrovské nabídky cenově dostupných a velmi levných bytů měla rozhodující vliv,” přibližuje generální ředitel společnosti Evžen Korec. Podle něj také pomohlo výrazné zlevnění u některých projektů s dlouhodobě neprodejnými ležáky.

Kamila Jušková

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama