(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Daň z převodu nemovitostí zaplatí od nového roku kupující

Daň z převodu nemovitostí zaplatí od nového roku kupující

Reklama
Reklama

20.5.2013 – Vláda v dubnu schválila návrh zákona daně z nemovitostí, který předložil ministr financí Miroslav Kalousek. Pro realitní trh přináší schválená verze převratnou změnu – při prodeji nebo převodu nemovitosti už státu nebude platit daň prodávající, ale kupující. Podle Kalouska sice zákon pomůže především snížení administrativní zátěže poplatníků i státu, ale někteří odborníci z realitní branže předpokládají, že kvůli změně může stagnovat prodej.

Cesta ke kompromisu zabere čas
Skeptický názor na novinku má například ředitel Hanácké realitní kanceláře Petr Korytar: “V první fázi se kupující budou bránit placení daně a prodávající nebudou chtít snížit cenu nemovitostí, to způsobí stagnaci trhu a může dojít k obcházení zákona. Kompromisní řešení pak bude takové, že prodávající sníží ceny a kupující zaplatí daň. Stejně se postupovalo i na Slovensku, nakonec tam byla daň z převodu nemovitosti zrušena a tím se docílilo reálné tržní ceny.” Tento názor nesdílí jednatel společnosti ERA Reality Tomáš Kučera: “V důsledku změna platby daně z převodu nemovitosti nijak výrazně realitní trh neovlivní. Spekulace o tom, že by mělo dojít ke snížení cen nemovitostí proto, že daň za převod nebude prodávající připočítávat k prodejní ceně není podle mého názoru na místě. Rozdíly v nabídkových a skutečných prodejních cenách nemovitostí jsou většinou výrazně vyšší než částka za daň z převodu. Nemyslím, že by čtyři procenta z ceny nemovitostí nějak výrazně zahýbala s realitním trhem.” Je tedy otázka, pro koho bude tato změna přínosná. Tomáš Kučera, jednatel společnosti ERA Reality, si myslí, že změna by měla mít spíše pozitivní dopad na Ministerstvo financí, než na řadového občana. “Chápu ale ministerstvo, že se snaží tuto daň maximálně ohlídat, když jde ročně o částku převyšující 7 miliard korun,” dodává Kučera.

Zdaníte letos a na rok znova
V souvislosti se zavedením nového zákona může také nastat paradoxní situace, kdy člověk prodá nemovitost v roce 2013 a řádně podle zákona zaplatí daň, za získané peníze pak koupí novou nemovitost v roce 2014 a…

Celá článek naleznete v novém čísle realitního magazínu REALITYČECHY, který můžete bezplatně stáhnout.

realityčechy

Andrea Staňková

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama