(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Ceny bytů v Olomouci klesly za pět let o třetinu

Ceny bytů v Olomouci klesly za pět let o třetinu

Reklama
Reklama

27.5.2013 – Průměrné ceny nemovitostí od roku 2008 do roku 2012 v Olomouci klesly o 31 procent. Za toto období nastal největší pokles cen bytů velikosti 3+1 a 1+1. Olomoučané totiž mají největší zájem o byty dvoupokojové.

Jaké byly ceny nemovitostí za posledních pět let?

Ze statistiky serveru realitymorava.cz vyplývá, že nejnižší cena nemovitostí v Olomouci byla v roce 2012, kdy se průměrná cena nemovitostí pohybovala okolo 1 430 000 Kč. Naopak nejdražším rokem byl rok 2008, kdy zákazníci průměrně zaplatili za nemovitost přibližně dva milióny korun.

Jan Navrátil, ředitel olomoucké společnosti Patriot reality, připisuje pokles cen několika faktorům, přičemž tím hlavním je podle něj krach Řecka a strach z přesunu řecké krize do okolních států. Z toho vyplynuly nejistoty jako obava ze ztráty zaměstnání, šetření rodin pro případ krize. “Skupina prodávajících zůstala stejná, ale výrazně ubylo kupujících,” vysvětluje Navrátil.

Největší pokles cen nemovitostí nastal u bytů velikosti 3+1 a 1+1. Za období roků 2008 až 2012 se cena bytů 3+1 snížila o 19,3 % a cena bytů 1+1 klesla o 13,9 %.

Rok 2010 byl zajímavý pro byty 3+1, jejichž cena se rapidně snižovala až do loňského listopadu, kdy se opět vyhoupla nad dva miliony. Byty 1+1, 2+1 a 3+1 klesaly na cenách již od roku 2008. Naopak byty 4+1 šly s cenou dolů pouze v roce 2012. Od začátku roku 2013 opět výrazně vzrostly ceny bytů 4+1.

Největší zájem v Olomouci je o dvoupokojové byty

Před pěti lety zákazníci v Olomouci koupili byt 2+1 o 4,7% dráž než v letošním roce. Podle statistik cen bytů serveru realitymorava.cz je současná cena tohoto typu nemovitosti přibližně milion pět set tisíc korun. Podle olomouckých realitních odborníků mají obyvatelé Olomouce největší zájem právě o byty velikosti 2+1.

„Pokud bychom měli od každého typu nemovitosti stejný počet na trhu, pak by jistě vyhrály malé jednopokojové byty, říká Robert Lacina, realitní makléř z realitní kanceláře Dachi. “Ale vzhledem k nedostatku těchto bytů na trhu jasně vedou byty dvoupokojové,” dodává. Zájem o dvoupokojové byty v Olomouci též potvrzuje ředitel Patriot reality: “Naše kancelář má již delší dobu největší poptávku po bytech dva plus jedna, jejichž cena je příznivá.”

Rozhoduje lokalita nemovitosti

Olomouc nabízí dostatek bytových prostor, shodují se oba odborníci. “Z dat je zřejmé, že trh drží stejnou hladinu a dochází de facto k doprodeji bytů v developerských projektech a v letech 2014-2015 očekáváme novou vlnu výstavby. Relativní nedostatek nových bytů můžeme doložit následujícím faktem – k 30. 4. 2012 bylo volných nových bytů v Olomouci k dispozici 380 a ke stejnému datu v tomto roce je to 310,” říká Laciga. Jeho kolega Navrátil dodává: “Rozlišuje se ale čím dál tím více kvalita lokality, takže byty v lepších oblastech nebo nové developerské projekty v dobré lokalitě mají šanci nalákat kupující, kteří dají přednost bytům v jejich projektech. Tito kupující ovšem nekoupí byty v horších lokalitách, takže tam zůstanou volné byty, dokud cena výrazněji neklesne.”

Andrea Staňková

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama