19.6.2014 – Urbanizace je v ABZ slovníku cizích slov definována jako soustřeďování hospodářského i kulturního života do velkých měst na úkor venkova. S tím bezesporu souvisí větší hustota zalidnění a postupné zlepšování funkčnosti, vzhledu i každodenní atmosféry města. Jak ke kvalitnímu životu dopomáhá příspěvkový Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha)?
Jsou to dva týdny, kdy se Praha stala součástí prestižní sítě inovačních měst Morgenstadt. Tu zaštiťuje mezinárodní vědecká organizace Fraunhofer a její cíl představuje aktivně reagovat na nové výzvy 21. století – města musí být udržitelná a flexibilní.
Jeden z prvních úspěchů komentuje šéf IPR Praha, Tomáš Ctibor, slovy: “Vstup do Morgenstadtu je naším výrazným zdarem, neboť jsme teprve před měsícem dostali od Rady hl. m. Prahy úkol spolupracovat se zahraničními městy v tematice Smart Cities.”
Mezinárodní síť pomůže Praze získat potřebné znalosti a zkušenosti se zaváděním efektivních a ekologických aktivit, jež podpoří fungování města. Někdy však stačí málo a atmosféra dané lokality se změní k nepoznání. „Například High Line v New Yorku je park, jenž vznikl konverzí staré dopravní dráhy z 30. let 20. století, které hrozila demolice. Byl vytvořen životem kypící veřejný prostor, kde tráví čas nejen zvědaví turisté, ale také samotní Newyorčané,“ dodává Osamu Okamura, architekt a programový ředitel festivalu reSITE.
Právě tento festival se letos věnuje plánování a budoucnosti měst. Akce je určena i veřejnosti. Pro zájemce budou připraveny tři výstavy a Noční talk show s mezinárodními odborníky nejen přes urbanismus.
Manuál tvorby veřejných prostranství, Koncepce pražských břehů
Jedná se o dva základní dokumenty, jejichž cílem je kultivace vzhledu Prahy a zpříjemnění města obyvatelům, aby zde mohli aktivně trávit čas.
Manuál tvorby veřejných prostranství je návod pro městské části, organizace nebo investory, v němž jsou prezentována zlepšení kvality ulic, náměstí a parků (řeší se v něm např. umisťování laviček, košů, zábradlí; určuje vzhled restauračních předzahrádek a venkovních reklam). Během měsíce června 2014 se bude jednat o jeho schválení.
V Koncepci pražských břehů se její autoři zabývají rozvojem prostoru řeky. Konkrétně v ní uvádí návrhy, jak vytvořit z pražských břehů kvalitní veřejné místo celoměstského významu. Za “prostor řeky” jsou považovány i oblasti, jejichž charakter přímo ovlivňuje návaznost na řeku, popř. úseky, které na ni působí.
Hana Muchová
Související články
- Jak převzít nový byt od developera
- Poslanci schválili novelu stavebního zákona
- Nový stavební zákon zpřesňuje definici staveb a jejich kategorie. Co vše se mění?
- Podsklepený dům bývá dražší. Je ale tento prostor výhodou?
- Co je dobré nepodcenit v domovním řádu
- Bydlení v přízemí – pro koho a proč je výhodné a na co si dát pozor