(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Praha: Jak se dá zpříjemnit život ve městech?

Reality Praha: Jak se dá zpříjemnit život ve městech?

Reklama
Reklama

19.6.2014 – Urbanizace je v ABZ slovníku cizích slov definována jako soustřeďování hospodářského i kulturního života do velkých měst na úkor venkova. S tím bezesporu souvisí větší hustota zalidnění a postupné zlepšování funkčnosti, vzhledu i každodenní atmosféry města. Jak ke kvalitnímu životu dopomáhá příspěvkový Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha)?

Jsou to dva týdny, kdy se Praha stala součástí prestižní sítě inovačních měst Morgenstadt. Tu zaštiťuje mezinárodní vědecká organizace Fraunhofer a její cíl představuje aktivně reagovat na nové výzvy 21. století – města musí být udržitelná a flexibilní.

Jeden z prvních úspěchů komentuje šéf IPR Praha, Tomáš Ctibor, slovy: “Vstup do Morgenstadtu je naším výrazným zdarem, neboť jsme teprve před měsícem dostali od Rady hl. m. Prahy úkol spolupracovat se zahraničními městy v tematice Smart Cities.”

Mezinárodní síť pomůže Praze získat potřebné znalosti a zkušenosti se zaváděním efektivních a ekologických aktivit, jež podpoří fungování města. Někdy však stačí málo a atmosféra dané lokality se změní k nepoznání. „Například High Line v New Yorku je park, jenž vznikl konverzí staré dopravní dráhy z 30. let 20. století, které hrozila demolice. Byl vytvořen životem kypící veřejný prostor, kde tráví čas nejen zvědaví turisté, ale také samotní Newyorčané,“ dodává Osamu Okamura, architekt a programový ředitel festivalu reSITE.

Právě tento festival se letos věnuje plánování a budoucnosti měst. Akce je určena i veřejnosti. Pro zájemce budou připraveny tři výstavy a Noční talk show s mezinárodními odborníky nejen přes urbanismus.

Manuál tvorby veřejných prostranství, Koncepce pražských břehů
Jedná se o dva základní dokumenty, jejichž cílem je kultivace vzhledu Prahy a zpříjemnění města obyvatelům, aby zde mohli aktivně trávit čas.

Manuál tvorby veřejných prostranství je návod pro městské části, organizace nebo investory, v němž jsou prezentována zlepšení kvality ulic, náměstí a parků (řeší se v něm např. umisťování laviček, košů, zábradlí; určuje vzhled restauračních předzahrádek a venkovních reklam). Během měsíce června 2014 se bude jednat o jeho schválení.

V Koncepci pražských břehů se její autoři zabývají rozvojem prostoru řeky. Konkrétně v ní uvádí návrhy, jak vytvořit z pražských břehů kvalitní veřejné místo celoměstského významu. Za “prostor řeky” jsou považovány i oblasti, jejichž charakter přímo ovlivňuje návaznost na řeku, popř. úseky, které na ni působí.

Hana Muchová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama