(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Legislativní rada vlády vrátila NÚKIB zákon o kybernetické bezpečnosti - Legislativa - Advokátní deník

Legislativní rada vlády vrátila NÚKIB zákon o kybernetické bezpečnosti – Legislativa

Reklama
Reklama

Legislativní rada vlády (LRV) vrátila Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) k přepracování návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Důvodem je množství připomínek ke znění zákona. Zákon má do českého práva zavést evropskou bezpečnostní směrnici NIS2 a vedle toho zavádí i mechanismus prověřování bezpečnosti dodavatelského řetězce. Vyplývá to z vyjádření NÚKIB a legislativní rady.

 

Podle odborného serveru Lupa.cz má až na pět výjimek prakticky všech 74 paragrafů zákona označené části k úpravám. Vládní právníci materiálu vyčítají, že je s právem Evropské unie slučitelný jen částečně. Nelíbí se jim také široké pravomoci, které by úřad získal a které se mají specifikovat až v následných prováděcích předpisech vydaných NÚKIB.

„Vymezení rozsahu věcné působnosti zákona je do značné míry postaveno na prováděcích předpisech, pro které ale navrhovaný zákon neobsahuje dostatečný zákonný základ a meze, v rámci nichž by mohly být předpokládané vyhlášky Úřadem vydávány,“ uvádí ve stanovisku LRV.

Vadí také to, že by o případném zákazu dodavatelských firem rozhodoval jen úřad a nikoliv vláda. Chybí rovněž analýza finančních dopadů zákona. Rada tak zopakovala některé z připomínek, které se objevily už v meziresortním řízení a úřad je nakonec neakceptoval.

Česko musí zákon přijmout do 17. října, jinak mu hrozí od EU sankce. NÚKIB již avizoval, že se termín zřejmě dodržet nepodaří a zákon bude platit až od příštího roku.

 

Zdroj: ČTK, Lupa.cz
Foto: canva.com

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama