Zpřesnění toho, jaké nákupy zbraní nebo střeliva budou muset jejich prodejci ještě letos hlásit policii jako podezřelé a jaké zbraně bude moci policie zajistit, doporučil Poslanecké sněmovně její Výbor pro bezpečnost, když podpořil návrhy trojice poslanců a ministryně obrany Jany Černochové. Ti chtějí uzákonit také povinnost žadatelů o zbrojní průkaz vyplnit prohlášení o jejich zdravotní způsobilosti, které by posuzující lékař mohl porovnat s lékovými záznamy a případně nařídit odborné vyšetření.
Novelu zákona č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), připravila vláda v reakci na loňskou prosincovou střelbu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Do současného zákona má úprava vložit dvě ustanovení již přijatého budoucího zbraňového zákona, který nabude účinnosti od roku 2026. Poslanci s ministryní Černochovou navrhli zpřesnit povinnost lékařů specialistů poskytnout informace o vyšetření a léčbě držitele zbrojního průkazu jeho praktickému lékaři.
Vládní předloha počítá s tím, že prodejce „oznámí policii převod zbraně nebo střeliva nebo právní jednání směřující k takovému převodu, které důvodně považuje za podezřelé“. Podezřelé jednání nelze podle Ministerstva vnitra z principu přesně definovat. Může ale například jít o případy, kdy se zákazník pokusí zakoupit zbraň, k jejímuž držení není oprávněn, nebo vykazuje „abnormální zmatenost, apatie nebo výrazné známky tíživého stresu“. Nákup neobvyklého množství zbraní nebo střeliva nyní sleduje policie prostřednictvím analytického nástroje přímo v Centrálním registru zbraní.
Na rozdíl od Ministerstva vnitra chtějí navrhovatelé změny v zákoně uvést, že povinnost hlásit nákupy bude třeba při důvodném podezření, že zboží bude zneužito k trestné činnosti. Nutné bude také při pokusu o neoprávněný nákup zbraně nebo střeliva nebo pokud nestandardní chování zákazníka ukazuje na jeho psychickou poruchu či užívání drog, vykazuje-li zákazník znaky abnormální zmatenosti, apatie nebo výrazné známky tíživého stresu a jeho jednání vybočuje z obvyklé obchodní praxe.
Novela dále rozšíří možnosti policie pro zajištění zbraní. Nově je bude moci zajistit v případech, kdy od „orgánu veřejné moci“ o jejich držiteli získá informace, že mohou představovat „vážné nebezpečí pro vnitřní pořádek nebo bezpečnost“. I toto ustanovení podle ministerstva obsahuje budoucí zákon o zbraních. Poslanci a Jana Černochová ale ve výboru prosadili, aby se možnost zajištění nevztahovala na volně prodejné zbraně typu vzduchovek a airsoftových či historických zbraní, které nepodléhají registraci.
Budoucí nový zákon o zbraních a střelivu také například zkracuje lhůty pro lékařské prohlídky držitelů zbraní z deseti na pět let, zahrnuje také možnost policie nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřující lékaři mají získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabude norma účinnosti až od přespříštího roku.
Novela má podle výboru nabýt účinnosti 15 dnů po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Vláda původně počítala s tím, že povinnost bude uzákoněna už od letošního července, opozice ale ve sněmovně zablokovala schválení novely ve zrychleném režimu.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: Pexels.com
Související články
- Vláda schválila regulaci trhu s kryptoaktivy včetně dohledu ČNB – Legislativa
- Rozhodnutí o klimatické žalobě u Štrasburského soudu je přelomové – Judikatura
- Podle výzkumu je většina veřejnosti proti zmírňování podmínek oddlužení – Legislativa
- Zamysleme se nad tím, koho chceme oddlužit!, zaznělo na semináři k novele IZ – Legislativa
- Pokud stát nezajistí zdroje, nebude dětský ombudsman naplno fungovat – Svět práva
- Zkrácení doby oddlužení na tři roky bude sněmovna schvalovat 22. května – Legislativa