12.7.2010 – Reality se na Ostravsku se pomalu začínají probouzet z krizového spánku. Komerční objekty ale stojí bez povšimnutí a nové projekty, které jsou jen na papíře nemají u kupců šanci.
Za uplynulé dva roky poklesly ceny nemovitostí na Ostravsku až o 30%. Tento pokles se týkal hlavně starších nemovitostí. Třeba u novostaveb šly ceny dolů až do výše 22%. „V letošním roce očekáváme v obou segmentech ještě pokles cca o 13%. Z prodejních výsledků našich poboček v regionu za období druhého kvartálu 2010 byl zaznamenám pokles cen o 8.5%. Růst cen předpokládáme až v druhé polovině příštího roku, tedy po celkové cenové tržní sebereflexi,“ komentuje situaci Michal Mareš, analytik společnosti Century 21.
Do té doby zde mohou ceny nemovitostí ale ještě klesat. Největší potenciál mají hlavně developerské projekty. V regionu se sice nová výstavba pomalu rozjíždí, ovšem zájem o nové byty ze strany zájemců je rozpačitý. Šanci uspět mají snad jen dostavěné projekty. „Dle mého názoru nemají nové projekty velkou šanci na úspěch, pokud cena nebude na rozumné úrovni, tzn. pod 30 tis. Kč/m2 vč. DPH,“ uvádí Miroslav Jonáš, obchodní ředitel společnosti M&M reality holding a.s.
Podle informací společnosti Century 21 má Ostrava v plánu postavit v letech 2005 – 2016 celkem 3 979 bytových jednotek v 36 developerských projektech. V současné době je však z celkového plánovaného počtu dokončeno pouze 19% a 4% jsou ve fázi výstavby. V nabídce však převažují hlavně byty o velikosti 3+kk. „Ekonomická krize a následná recese velmi ovlivnila plány developerských společností. Zda bude mít aktuální projekt v regionu úspěch, záleží jednak na cenovém nastavení, ale také na tom, zda produktově cílí na skupinu, pro kterou jsou budovány a v jaké fázi výstavby se nacházejí,“ doplňuje Mareš.
Větší byty vedou
Ostravsko už se začíná postupně probouzet z realitního spánku a realizované obchody se zvedají. „Oproti stejnému období roku 2009 cítíme nárůst v uzavřených obchodech o 70%, které jsou však až o tři desítky procent nižší, než byly obvyklé v roce 2008. Z uzavřených obchodů vítězí bytové jednotky před rodinnými domy v poměru 55:45. Největší objem zrealizovaných obchodů jsme zaznamenali v Ostravě Porubě,“ uvádí Mareš.
Překvapivě v Ostravě v současnosti vítězí byty o velikosti 3+1 nad 2+1. Přízeň si zachovávají hlavně větší cihlové bytech nad 75 metrů čtverečních ležící v centru města. „Těchto bytů je také největší nedostatek. Jejich cena ovšem nesmí být nesmyslná – musí se pohybovat kolem dvou milionů korun,“ doplňuje Jan Šina, manažer ostravské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.cz
Zájem je také tradičně o stavební pozemky v příměstských lokalitách jakými jsou třeba Šenov, Vratimov, Klimkovice, Radvanovice, Čeladná či Malenovice. Cena pozemku se pohybuje v průměru kolem 1000 – 1500 Kč za metr čtvereční.
„Protože hodně klientů nedosáhne na hypotéku, avšak má na pravidelnou splátku, zvýšila se i poptávka po pronájmech. Naopak naprosto žádný ohlas není po komerčních objektech,“ informuje dále Miroslav Jonáš. On sám v letošním roce očekává na tamním trhu stabilizaci, po které má následovat postupný růst cen. „Do 3 – 4 let by se ceny starších nemovitostí mohly dostat na úroveň léta v roce 2008, tedy na dobu před krizí,“ zkouší věštit z koule Jonáš.
Současná situace v každém případě stále nahrává zájemcům o bydlení, kteří jsou si vědomi svých výhod v postavení na trhu a mohou bydlení nejen lépe vybírat, ale často ovlivňovat i jeho konečnou cenu.
Jitka Vrbová
Jitka Vrbová
Související články
- Za první měsíc letošního roku ceny bytů nepatrně vzrostly
- V Praze se loni prodalo nejvíce nových bytů za posledních 6 let
- Developeři v Praze do listopadu prodali více bytů, než za celý loňský rok
- Olomouc: developerským projektům se daří
- Pět let od začátku ekonomické recese. Podívejte se, kam až spadly ceny bytů
- Hypotéky začaly zdražovat