(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Ceny nových bytů budou letos stagnovat

Ceny nových bytů budou letos stagnovat

Reklama
Reklama

27.2.2012 – Pro velké české developerské společnosti byl rok 2011 v porovnání s rokem předchozím úspěšný. A získaný optimismus si developeři přinesli i do roku nového.

Pět námi oslovených největších developerů v ČR se shoduje na tom, že loňský rok pro ně dopadl velmi dobře a jejich meziroční nárůst prodeje byl až třetinový. Velký podíl na tom měl strach lidí z vyšší DPH (od ledna vzrostlo z 10 na 14%), který eskaloval na konci roku. „Prosinec 2011 byl velmi úspěšný. Prodali jsme o 30% více bytů než v prosinci předchozího roku,“ uvádí Pavla Temrová, mluvčí Finepu.

Navýšení cen kvůli dani u všech projektů přiznali společnosti Finep a Skanska. Ekospol promítl plné zdražení jen do poloviny nabízených projektů a Central Group zvedl cenu u 75 % nemovitostí, ale zvýšení nepřeskočilo 4 procenta. „Stavíme levné startovací bydlení a oslovujeme především mladé lidi, nebo rodiny s dětmi, kteří dnes v ruce obracejí každou korunu. Rozhodli jsme se proto zvýšení DPH do stávajících projektů nepromítnout,“ odůvodnil rozhodnutí nezdražovat vůbec Jan Koubík ze společnosti Bemett.

Stagnace cen a nárůst neprodaných bytů
Češi chtějí bydlet i v roce novém, nehledě na daň. Nevyplnila se tak očekávání, že se poptávka v závěru roku předzásobí a začátek roku tím bude oslabený. Chování zájemců o bydlení se ani letos nijak zásadně nemění –  trvá zájem o malé a střední byty a velkou roli při rozhodování hraje stále cena. „Za kvalitní nový byt v klidné lokalitě a s dobrou dopravní dostupností centra města jsou lidé ochotní zaplatit cca 38 – 50 tisíc Kč/m2 vč. DPH. Částka 50 tisíc je hraniční. Co je dražší, prodává se jen velmi obtížně,“ popisuje Milan Jankovský ze společnosti Ekospol. Hypotéka stále zůstává nedílnou podmínkou pořízení bydlení a získá jí většina zájemců. Její výše se aktuálně pohybuje okolo 70% ceny nemovitosti a sami developeři často nabízejí služby svých úvěrových poradců. „Vloni jsme zaznamenali 6% klientů, kterým nebyla schválena hypotéka. Toto číslo je dlouhodobě stejné a nijak dramaticky se nemění,“ prozradil za Bemett Jan Koubík.

Prognózy developerů na letošní rok zůstávají poměrně optimistické, s problémy se ale mohou potýkat menší developeři. „Pro tento optimismus máme tři důvody – nízké úroky hypoték, další očekávané zvýšení DPH a zejména velmi příznivé ceny svých bytů, domů a parcel,“ popisuje Jiří Vajner, obchodní ředitel Central Group.

Ceny nového bydlení budou letos nejspíš stagnovat. Ondřej Svatoň, vedoucí oddělení marketingu a komunikace Skanska Reality očekává pokles tempa prodeje a vzhledem k aktuálnímu počtu rozestavěných developerských projektů i nárůst dokončených neprodaných bytů. „V návaznosti na zmíněné předpokládáme asi 20% pokles poptávky, mírný nárůst prodejů můžeme očekávat až před koncem roku, tedy v období před předpokládaným zvýšením spodní sazby DPH na 17,5%,“ doplňuje Svatoň.

Autor:

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama