(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Brno: vítězí vlastní nebo nájemní bydlení?

Reality Brno: vítězí vlastní nebo nájemní bydlení?

Reklama
Reklama

12.10.2010 – Nemovitost vlastnit nebo bydlet v nájmu? Splácet hypoteční úvěr a být několik let vázán na jedno místo nebo platit nájemné a nebát se operativně odcestovat za prací třeba na opačný konec republiky? Obě alternativy přináší své klady, ale i zápory.

Z dlouhodobého hlediska je výhodnější vlastní bydlení. Splácení úvěru na bydlení může být také bráno jako určitá forma spoření. Aktuální cena nemovitostí je nižší než jaká bude např. za 20 let. Za poslední 2 roky navíc došlo u většiny nemovitostí v České republice ke snížení jejich prodejních cen a velmi příznivé jsou také aktuální úrokové sazby hypotečních úvěrů.

Podle mnohých realitních odborníků je nyní velmi výhodná doba pro koupi nemovitostí a to právě díky poklesu cen nemovitostí a aktuálnímu snížení úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Jiří Fajkus z brněnské realitní kanceláře REAL SPEKTRUM k tomu dodává: „V Brně nejvíce poklesly ceny starších, především panelových bytů v průměru až o 20%, ceny nových bytů neklesly plošně, pouze individuálně byly poskytovány slevy v průměru 10%.“

A možná právě díky větší dostupnosti vlastního bydlení poklesla poptávka po bydlení v nájmech. Dle slov Michaely Tesaříkové z Lotos reality, došlo v prvním pololetí  2010 k výraznému poklesu zájmu o pronájmy bytů. „Od poloviny tohoto roku se zájem zvýšil, nicméně snížení cen nebylo nikterak markantní, majitelé nebyli ochotni snížit ceny“ dodává Tesaříková. Bydlení v nájmech stále volí většinou svobodní, popřípadě cizinci a studenti, kteří tímto řeší své vysokoškolské bydlení.

Porovnáme-li obě možnosti bydlení, vlastní a nájemní, tak může dokonce v menších městech vycházet výhodněji platba hypotečního úvěru nad placení nájemného. To ovšem platí pro tržní nájemné. Vždy je velmi důležité vše pečlivě spočítat a zvážit všechna pro a proti. Koupě nemovitosti a následný prodej s sebou nese spoustu nákladů, např. platbu daně z převodu nemovitosti, platbu za vyhotovení znaleckého posudku, provizi realitní kanceláři apod.  Nájemní bydlení navíc nijak nesvazuje. Naopak vlastní bydlení je investicí, která se může po čase vrátit, na rozdíl od bydlení v nájmu.

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama