18.6.2012 – Dům se nemusí pořizovat jen prostřednictvím realitky nebo u přímého prodejce. Stačí sedět doma u počítače a přihazovat. Řeč je o elektronických dražbách nemovitostí, které v Česku fungují asi dva roky a Češi si na tuto novinku úspěšně zvykají.
Online dražby nemají výhodu jenom pro zájemce, kteří mohou v teple domova či kanceláře, bez stresu a kontaktu s ostatními zájemci v dražební síni vybírat “tu pravou” nemovitost. Velké plus přináší online dražby ale i věřitelům, v případě že je nemovitost exekučně zabavena. “V těchto dražbách se nemovitost vydraží v průměru za vyšší cenu než v dražebních místnostech. Věřitel má tak větší šanci na uspokojení své pohledávky,” uvedl ředitel portálu Exdražby.cz, který si nepřál být jmenován, protože se tento server zaměřuje právě na dražby nemovitostí zabavené v exekuci. Tento server spolupracuje asi s 55 exekučními úřady a aktuálně nabízí asi 600 elektronických dražeb.
Podle statistiky Exekuční komory ČR se právě počet nařízených dražeb nemovitostí rok od roku zvyšuje. Veškeré exekuční dražby Komora od roku 2009 eviduje na volně přístupném Portálu dražeb a tuto službu si pochvaluje. “Díky tomuto veřejně přístupnému webovému rozhraní jsme dosáhli větší transparentnosti v konání exekučních dražeb. Zaznamenali jsme pozitivní ohlasy jak věřitelů, tak dlužníků. Čím více zájemců o koupi nemovitosti či movité věci totiž licituje, tím výš se finální cena může vyšplhat. Věřitel je tedy spokojen, že výnos postačí na úhradu pohledávky, a dlužníkovi připadne zbylá částka,” zhodnotil viceprezident Exekutorské komory David Koncz. V těchto dnech Komora přichází s aktualizací serveru a kvůli trendu elektronických dražeb chce svůj stávající sys propojit s dalšími internetovými servery, které nabízejí servis v oblasti dražeb.
Konec pletichám
Elektronické dražby vymýtily i jeden nepříjemný nešvar běžný v dražebních síních. “Častokrát se na dražbách stávalo, že došlo k vydírání ostatních dražitelů. Některé existence“ za hladký průběh dražby požadovaly různé výplatné, a to prý od 5 do 100 tisíc Kč. Tyto pletichy díky anonymitě na internetu skončily,“ popisuje ředitel serveru Exdražby.cz. Podle jeho odhadu se elektronických dražeb pravidelně účastní realitní kanceláře a investiční společnosti, které představují asi 15 – 20% z celkového počtu zájemců. Podle Miroslava Jonáše, obchodního ředitele M&M reality, která začala nedávno nabízet dražby, ovšem dobrovolné, se o dražby zajímají hlavně spekulanti. “Na prvním místě jsou jednoznačně spekulanti, kteří se na trhu dobře orientují a kupují nemovitosti pro další okamžitý prodej. Dále pak investoři, kteří si nemovitosti nechají a dále je pronajímají. Minimum jsou přímí zájemci,” říká Jonáš.
Nevýhody pro laiky
A na co si dát při takové transakci pozor? “Těch aspektů je mnoho – od pečlivého studia dražební vyhlášky, přes prověření osoby dražebníka, vázaných právních závad na nemovitosti až po způsob nabytí vlastnictví,” radí Miroslav Jonáš.
Všichni odborníci se ale shodují, že dražby obecně jsou výhodné vzhledem k ceně, protože taková nemovitost vyjde až o desítky procent levněji. Počáteční cena činí ze zákona dvě třetiny odhadní ceny. “Pro nezkušeného je tam velké úskalí jakou je nesnadná orientace v tom, jaká cena je skutečně dobrá,” dodává Jonáš. Nevýhodou pro fyzické osoby je také fakt, že ne každý má k dispozici dostatek vlastních financí na úhradu vydražené ceny, která se musí uhradit v termínu daném dražební vyhláškou.
Postup pro elektronické dražení nemovitosti je však jednoduchý. Stačí se na dražebním portále zaregistrovat, prokázat totožnost a složit dražební jistotu. Ke konkrétní dražbě je pak možné se přihlásit jenom před jejím začátkem. Trvání dražby je stanoveno, obvykle trvá několik hodin. Pokud ale zájemce učiní podání v poslední vteřině před koncem, dražba se prodlužuje o dalších 5 minut a to se může opakovat, dokud se přihazují peníze.
Dražby nemovitostí zabavených v exekuci
Rok Počet dražeb nemovitostí
2009 6 358
2010 8 099
2011 11 686
Zdroj: Exekutorská komora ČR
Jitka Vrbová