3.7.2012 – Čím menší byt, tím lepší investice. I tak by se dalo charakterizovat první pololetí letošního roku ve vztahu k vývoji cen bytů v České republice. Z dat realitních portálů www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz vyplývá, že nejlépe si vedou právě malé byty.
Červen – červenec 2012
I přes velmi silné „realitní jaro“ se stále nepodařilo úplně stabilizovat ceny bytů napříč celou Českou republikou. I v posledním měsíci došlo k jemnému poklesu cen bytů. Stejně jako v minulých měsících jde ovšem o výkyvy velmi malé. Byty 1+1 ztratily za poslední měsíc -0,98% a byty 3+1 vykázaly pokles -0,73%. Byty 2+1 naopak nepatrně získaly (0,44%). Vše ovšem vypadá jinak, když se podíváme na vývoj realitního trhu z půlročního nadhledu.
1. pololetí 2012
Mnohem lepší pohled na český realitní trh dávají hodnoty monitorující vývoj cen bytů za období 1.1. – 1.7.2012. Z nich je patrné, že je trh s byty velmi stabilní zejména v oblasti malých bytů (1+1). Byty 1+1 za prvních 6 měsíců letošního roku vykázaly navýšení své hodnoty o 1,09%. Dlouhodobě platí, že právě tato kategorie vykazuje nejmenší poklesy svých cen. Od začátku recese (září 2008) ztratily byty 1+1 nejméně (-25,24%).
Relativně dobře si vedou také byty kategorie 2+1, které sice za posledních 6 měsíců ztrácí (-1,19%), ale tento pokles může být v průběhu roku smazán. Hodně bude záležet na ochotě lidí pořizovat si vlastní nemovitosti na úkor pronájmu. Této skutečnosti ovšem velmi nahrávají nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů. U bytů 1+1 totiž velmi často dochází k financování z vlastních zdrojů, popřípadě doplnění o úvěr ze stavebního spoření. Byty 2+1 a byty větší jsou již na hypotékách závislé mnohem více. S klesající úrokovou sazbou hypoték lze předpokládat, že dojde ke zvýšení poptávky právě po bytech 2+1 nejen za účelem bydlení, ale i investice (koupě a následný pronájem). A právě zde sehrává výše úrokové sazby významnou roli.
Jiná situace je ovšem u bytů 3+1, které za poslední půlrok ztrácí nejvíce (-2,2%). Největší pokles byl také za období září 2008 až červenec 2012 (-32,31%). Za snížením cen stojí zejména nechuť lidí „vrhat“ se do velkého zadlužení. Mnoho kupujících v době recese raději oželí část svých nároků a volí (i když mnohdy jen přechodně) raději menší byty. Snížení poptávky po velkých bytech se rovná snížení jejich cen. U bytů 3+1 lze očekávat i v průběhu letošního roku další pokles o cca. 2-3%. I zde je ovšem mnoho faktorů, které mohou změnu cen velmi ovlivnit (zvýšení nezaměstnanosti, změna přístupu bank ve vztahu na ochotu půjčovat apod.)
Jednotlivé kategorie a města najdete v sekci Ceny bytů
Související články
- Prodeje nových bytů v Praze propadly na polovinu. V prvním čtvrtletí se prodalo nejméně bytů od roku 2012.
- Toužíte bydlet jinde? Neváhejte, změna je možná v každém věku
- Jak uplatnit odpočet úroků z hypotéky v daňovém přiznání?
- Pozemky ve Zlíně zdražily za pět let o 250 procent. Jak jsou na tom ostatní nemovitosti, a kdy by se růst cen mohl zastavit?
- Co je to pacht a co všechno si lze propachtovat?
- Čas na podání přiznání k dani z nemovitosti se krátí. Kdo nemusí přiznání podat, které nemovitosti mají výjimku a jaké termíny je dobré si hlídat?