(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Končíme s akcemi a slevami, hlásí developeři

Končíme s akcemi a slevami, hlásí developeři

Reklama
Reklama

25.10.2012 – Novému bydlení v Praze se daří a zájem o něj trvá i po rekordně úspěšném létu. Poptávku vyvolaly slevové akce, velká nabídka levných projektů a výhodné hypoteční prostředí. To všechno způsobilo i snížení průměrných cen nových bytů v Praze až o 3%. Jenže propad cen nových bytů končí, stejně jako slevové kampaně.

Rezidenčnímu bydlení se, jak se zdá, daří. Zvýšené prodeje nám potvrdily všechny námi oslovené developerské firmy. Ovšem týká se to jen hlavního města, protože ve zbytku republiky jsou objemy prodejů nového bydlení stále v útlumu. Podle statistiky společnosti Ekospol se za letošní první tři čtvrtletí prodalo v Praze v projektech s 50 a více byty celkem 2581 nových bytů. Oproti loňsku jde jen o nepatrný nárůst, ale v porovnání s rokem 2010 je to o 32% více. “Samozřejmě i my zaznamenáváme zvýšenou poptávku oproti loňskému roku,” potvrdil nárůst zájmu o nové bydlení za společnost Bemett Jan Koubík.

Padne rekord?
Naladěni dobrými statistikami, předpovídají developeři dokonce rekordní prodejnost. “Letos očekáváme nejvyšší prodeje od předkrizového roku 2007 a předpokládám, že prodáme zhruba 1250 – 1300 nemovitostí. Samozřejmě, trh se změnil a zisková marže je dnes někde úplně jinde než tenkrát, ale přesto je to velmi dobrý signál,” říká Dušan Kunovský, šéf společnosti Central Group. “Osobně si myslím, že loňský výsledek v letošním roce padne a pražský trh stanoví novodobé maximum v rozmezí 3500 – 3800 prodaných bytů,“ predikuje Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu. Střízlivá však zůstává Skanska Reality. “Z hlediska pražských prodejů tento rok považujeme za velmi dobrý, nicméně nepředpokládáme, že bude lepší než rok loňský. Podle našich průzkumů se v loňském roce prodalo celkem 4 562 nových bytů, ke konci 3. kvartálu letošního roku je jich prodaných asi 3 100,” sdělil Ondřej Svatoň, vedoucí oddělení Marketingu a komunikace divize Skanska Reality. Společnost přitom do své statistiky zahrnuje všechny projekty, tedy i ty s méně než 50 byty.
Zásoba nových bytů je přitom aktuálně dostatečná. Podle údajů Skanska Reality je v hlavním městě k dispozici přes 8 300 nových bytů a průměrná cena se pohybuje na částce 55 350 Kč/m2. Ještě nedávno to přitom bylo kolem 57 tisíc Kč.

Slevy, slevy, slevy
To, co zákazníky zajímá ze všeho nejvíc je to, zda ještě nové byty zlevní. Většina developerů se však shoduje, že ceny nemají kam padat. Ceny nového bydlení klesají už od roku 2008 a od té doby se snížily v průměru o 20 až 30%. Developeři i stavební firmy avizují, že dnes pracují ěř bez marží nebo s minimálním ziskem. S tím souhlasí také společnost Bemett. “Dnes máme ceny našich novostaveb někde na úrovni roku 2006 a nedokáži si dost dobře představit, kde by bylo možné ještě cenu dále snižovat, tak aby to nebylo na úkor kvality výstavby,” uvádí Koubík.
Zákazníci jsou však v posledních letech zmlsaní slevami a akcemi, které opticky ceny bytů snižovaly. Situace se však začíná pomalu obracet. Přestat bojovat o zákazníky prostřednictvím slevových kampaní ohlásila Skanska. Místo nich chce nabízet ceny odpovídající aktuální tržní situaci a kvalitě produktu. Brzo se přidá i Central Group. “U našich pěti nových lokalit bytů a domů mohou kupující nyní využít zvýhodněné zaváděcí ceny. A pro dokončené byty a domy ve všech našich lokalitách zase platí nyní až do Vánoc cenová akce se slevou 10%. Od prosince však s těmito akcemi definitivně končíme, protože by nám to už ekonomicky nevycházelo,” informuje Kunovský.

Levný nebo luxusní
Trh s rezidenčním bydlením je aktuálně rozdělen na dva tábory. Buď se prodává to nejlevnější, nebo naopak opravdový luxus. “Střední cenová hladina rezidenčního bydlení
je současnou krizí postižena prakticky nejvíce,” říká Jan Koubík, manažer marketingu společnosti Bemett, která se specializuje na levné startovací byty a proto úbytkem zájemců rozhodně netrpí. Nedostatek střední vrstvy reflektují rovněž realitní kanceláře. Potvrdila to třeba Monika Russeggerová, majitelka brněnské Russegger Real: “Snadnější je prodat dům od 8 mil. Kč a více než dům v cenové relaci kolem 5-6 mil. Kč. Pociťuji, že nám pomalu začíná mizet tzv. střední vrstva.”
Nejvíce nových bytů se dle Ekospolu prodává v Praze 9 a dlouhodobě stabilní prodeje hlásí také Praha 4. Doslova renesanci zažívá Praha 10, kde existuje velký výběr nového bydlení za slušné ceny, jež se pohybují kolem 35 – 40 tisíc Kč za metr čtvereční. Naopak úpadek zájmu o nové byty si připisuje Praha 5.
Mezi lokalitami s největším počtem nově zahájených bytů patří Horní Měcholupy, Stodůlky, Háje, Braník, Hloubětín a Letňany. Tyto lokality tvoří dohromady dvě třetiny celkového objemu nově zahájených projektů ve třetím kvartále.

Pražské lokality s největším počtem nově zahájených bytů
Pražské lokality s největším počtem nově zahájených bytů
Zdroj graf: Skanska reality

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama