(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Reality Ostrava: Velký pokles cen končí

Reality Ostrava: Velký pokles cen končí

Reklama
Reklama

23.2.2010 – V loňském roce padaly v Ostravě ceny nemovitostí mílovými skoky. Nové byty se nyní prodávají až o 20% levněji, u starších bytů činí pokles dokonce až 35 procent. V budoucnu zde poroste zájem o výstavbu vlastního bydlení.

Byty v Ostravě patřily několik desetiletí k nejlevnějším v České republice. „Není to tak dávno, kdy se dal v Ostravě koupit pěkný byty 3+1 za cenu půl milionu. S postupným vzestupem cen bytů v republice došlo také v Ostravě ke skokovému nárůstu cen bytů. Nicméně, již při prvních zmínkách o možné ekonomické recesi otočily ceny bytů svůj směr a za poslední rok a půl stále klesají,“ uvádí Michal Pich ze společnosti EuroNet Media.

Současná krize na realitním trhu zasáhla regiony více než Prahu. Třeba neobsazenost moderních kanceláří se v Ostravě pohybuje okolo cca 30 % (Praha je aktuálně na 12%). Podle údajů analytické společnosti King Sturge došlo za loňský rok k poklesu cen 22% u nových bytů a až 35% u bytů starších. Zatímco za nový byt v Ostravě zaplatil zájemce ještě v prosinci 2008 průměrnou částku 27 tisíc Kč za metr čtvereční, loni to byla už částka 21 tisíc korun. U starších bytů činil pokles z průměrných 18.900 Kč za metr čtvereční na 12, 5 tisíce Kč.
„Nejluxusnější bytové projekty přímo v centru města se nachází v cenovém pásmu 45.000 – 60.000 Kč/m2 a prodávají se velmi pomalu. Movitější kupci totiž dávají přednost novým rodinným domkům, které se nachází v širším centru nebo na okraji Ostravy,“ dodává Ondřej Novotný, analytik King Sturge.

 „Nejvíce opravdu klesly ceny secondhandových a nových bytů. U cen pozemků a rodinných domů jsme výraznější změnu nepozorovali. V současné době se však ceny nemovitostí začínají ustalovat,“ potvrzuje Roman Antošík, ředitel ostravské realitní kanceláře Century 21.

Podle jeho slov začínají ostravští kupci stále více přemýšlet o tom co koupí a kolik prostředků do investice vloží. Velkou roli hraje podle Antošíka také kvalita servisu a služeb realitních společností. „Nejvíce poškozen je pravděpodobně trh s prodejem nových bytových projektů, kde vidíme několik různých činitelů současné situace jako jsou vyšší cena projektů, nízká přidaná hodnota a mnohdy špatné technické řešení stavby, které vypadá efektně, ale v důsledku může být pro klienta velmi nepraktické,“ komentuje dále.

Developeři spolupracují s realitkami
Přestože ceny rodinných domů na Ostravsku poklesly jen minimálně, zájem o stavbu vlatního domu podle odborníků v budoucnu poroste. „Očekáváme 80% nárůst zájmu o pozemky počátkem jara. V Ostravě ovlivňuje výběr lokality především stav ovzduší, který v dané lokalitě panuje a dalším kritériem je také podíl novostaveb v dané lokalitě,“ popisuje Antošík. Mezi nejžádanější lokality k bydlení patří dlouhodobě městská část Poruba. 

Zájem o region ze strany zahraničních investorů je stále slabý a nezachránilo ho ani dokončení dálnice D1. Ostrava tak patří města s největším poklesem nemovitostí v ČR. Přesto ve městě vznikají některé nové projekty, nebo se jedná o jejich budoucí výstavbu. „Buduje se například projekt Rezidence Ameba vedle radnice nebo projekt s názvem Městská brána, pod kterým je podepsána společnost Metrostav a naše společnost CENTURY 21 jí prodává. Stále častěji se také stává, že se developeři při počátku realizace projektů obracejí na velké realitní kanceláře, včetně té naší, které mají s tímto trhem zkušenosti a mohou developerovi poskytnout cenné informace například o dispozičním řešení nových bytů, o jejich cenovém nastavení apod.,“ prozrazuje dále Antošík.

V centru pozornosti stojí bezesporu největší developerský projekt v celé České republice – Nová Karolina. Dokončení první etapy výstavby, která potrvá několik let, je plánováno na jaro 2012. „Nova Karolina je bezesporu unikátní projekt, a to nejen v severomoravském kontextu. Jde de facto o vytvoření nové městské části, která zhodnotí nevyužívané pozemky ěř v centru města,“ uvádí Novotný z King Sturge.

Průměrné ceny nových bytů v Ostravě:
Prosinec 2008: 27.200 Kč/m2
Prosinec 2009: 21.200 Kč/m2
Pokles v roce 2009: – 22 %

Průměrné ceny starších bytů v Ostravě:
Prosinec 2008: 18.900 Kč/m2
Prosinec 2009: 12.500 Kč/m2
Pokles v roce 2009: – 35 %
Zdroj: King Sturge

Jitka Vrbová

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama